środa, stycznia 13, 2016

"TRAWA BARDZIEJ ZIELONA" | MAGDALENA KOŁOSOWSKA

Witajcie,


Ostatnio miałam możliwość przeczytać przedpremierowo książkę autorstwa Magdaleny Kołosowskiej „Trawa bardziej zielona”. Muszę przyznać, że już sam tytuł i okładka bardzo mnie zainteresowały. Całość prezentowała się lekko i przyjemnie, dlatego bez wahania zgodziłam się bliżej zapoznać z lekturą. Jak wskazuje opis jest to opowieść o miłości, która pojawia się nagle, o życiu, które pozwala człowiekowi odkryć swoją pasję i urzeczywistnić marzenia i wreszcie o walce z codziennością, a która to walka pozwala nabrać wiatru w żagle. Opis musicie przyznać rewelacyjny, optymistyczny i pełen życia, który od razu zachęca do bliższego poznania.

Autor: Magdalena Kołosowska
Tytuł: "Trawa bardziej zielona”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 13.01.2016
Liczba stron: 312
Kategoria: literatura współczesnaFABUŁA


Książka pisana jest z perspektywy 4 postaci Mai, Moniki, Kuby i Pawła, ale w głównej mierze skupia się na Monice i Mai.  Maja jest mężatką ale niestety jej małżeństwo zaczyna się rozpadać. Mąż, za którego dość młodo wyszła i tak naprawdę głównie przez zakład, wyjeżdża nagle do Szwecji, do pracy i jak się później okazuje tak naprawdę nie zamierza wracać. Maja czuje się przez to bardzo samotna, a ciągłe problemy z pracą i w pracy dodatkowo bardziej ją przytłaczają. Często zmienia pracę i nie może znaleźć dla siebie stałego miejsca. I właśnie w tym trudnym dla Mai momencie jej przyjaciółka Monika proponuje jej wspólny wyjazd na kilka dni na Mazury. I tak naprawdę obie nie spodziewają się jak wiele ten wyjazd będzie dla nich znaczył i że te kilka dni całkowicie odmieni ich życie. Wszystko zmieni się nie do poznania. Poznają dwóch mężczyzn, którzy wkrótce staną się kimś znacznie bardziej znaczącym i odegrają ważne role w ich życiu.

Naprawdę trudno jest się nagle powstrzymać i nie opowiedzieć w całości książki, naprawdę fajnej książki. Bo co to za przyjemność poznać całą fabułę zanim się weźmie książkę do ręki. Dlatego też zanim bardziej się rozpiszę i nie będę mogła skończyć na tym poprzestanę…


MOJA OPINIA


Książka o historii Mai i Moniki napisana jest naprawdę rewelacyjnie. Wszystko opisane jest prostym i zrozumiałym językiem, co dodatkowo pozwala jeszcze bardziej zaangażować się w akcję książki. Ważne jest również to, że historie obu dziewczyn są realne i tak naprawdę dotyczą spraw przyziemnych, których każdy może do świadczyć i z którymi każdy może mieć okazję się zmierzyć. Bowiem problemy i rozterki nie omijają nikogo. Bo życie nie jest łatwe, w jednej chwili może się diametralnie zmienić, co dokładnie pokazuje "Trawa bardziej zielona". Zmiana potrafi często spaść jak grom z jasnego nieba i z hukiem w nas uderzyć. Czasem potrafi być radosne i szczęśliwe, aby zaraz potem zmienić się w pełne smutku i problemów. I takie właśnie jest życie – nieprzewidywalne pełne zmian, niespodzianek i ważnych momentów. Zupełnie jak w tej książce.

Książka „Trawa bardziej zielona” pisana jest z perspektywy wszystkich czterech postaci, dzięki czemu opisywaną historię możemy poznać z punktu widzenia każdej z nich. Takie rozwiązanie daje nam szerszy obraz, dzięki któremu możemy zobaczyć, z czym każda postać musi się zmagać i jak sobie z tym radzi. Poznajemy ich życie, uczucia, pragnienia, marzenia, ale i problemy. Co ważne każda postać jest inna, w inny sposób widzi świat i w inny sposób radzi sobie z problemami.

Osobiście bardzo podoba mi się także to jak wykreowane i przedstawione zostały postacie. Są sympatyczne i intrygujące. Zdecydowanie angażujemy się w ich losy i historie, które się im przytrafiają. Nie są nam obojętni i co raz bardziej i więcej chcemy ich poznać. Są to naprawdę fajne i ciekawe postacie.


Przyznam szczerze, że łatwo jest przewidzieć jak całość się zakończy, ja przynajmniej przeczuwałam niektóre fragmenty i to jakie będzie zakończenie. Domyślałam się co może się za chwilę stać i zazwyczaj się nie myliłam. Niemniej jednak w żadnym wypadku nie odbiera to radości z czytania.

Dodatkowo "Trawa bardziej zielona" ma przepiękną okładkę. Jest lekka i wiosenna. Od razu przykuwa oka przekazując taki spokój, ciepło i lekkość. Zdecydowanie zachęca do poznania jej wnętrza. Gdybym zobaczyła ją na półce bez wahania by mnie zainteresowała.

Jest to naprawdę fajna i lekka książka napisana w prosty i przejrzysty sposób. To pozycja, która potrafi nas jednocześnie rozśmieszyć i zmusić do refleksji. Pokazuje jak wielką siłę ma miłość, jak ważne jest, aby walczyć o swoje szczęście i dążyć do realizacji swoich pragnień. Ważne jest aby marzyć ale jeszcze ważniejsze aby te marzenia spełniać. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, aby zawalczyć o siebie. Mimo tego, że ktoś ma lepiej i u niego „trawa jest bardziej zielona” starajmy się, aby i u nas tak pięknie się zazieleniła. Aby to zrobić powinniśmy zrealizować nasze marzenia i pragnienia. Powinniśmy działać tu i teraz i nigdy nie odkładać naszego szczęścia na później. Bo  nie ma nic gorszego jak żałować, że się czegoś nie zrobiło.

Życie jest nieprzewidywalne, zupełnie tak jak w tej książce, dlatego tak bardzo warto po nią sięgnąć.  Gorąco polecam i zachęcam do przeczytania.

Za możliwość przeczytania "Trawa bardziej zielona" pragnę podziękować wydawnictwu Feeria Young
Książkę zakupić możecie na stronie EMPIKU.


_____________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

5 komentarzy:

 1. Lubię takie lekkie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już nie mogę się doczekać aż ją przeczytam...! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak będę w Polsce od razu wybiorę się po nią i już wiem co będę czytać w drodze powrotnej do domu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie czytam tę powieść i jestem strasznie ciekawa, co będzie dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. kurcze, czytasz dużo książek, też muszę zacząć nadrabiać zaległości :)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !