środa, stycznia 29, 2014

JAK FOTOGRAFOWAĆ PODCZAS ZIMYWitajcie,Jak mogliście zauważyć na belce tuż pod nagłówkiem na blogu znajduje się mnóstwo pozycji. Utworzyłam ich tyle już na zaś. Kiedy w moje ręce trafił opisany wcześniej generator tworzenia takich rozwijanych menu, pomyślałam, że zawczasu umieszczę w nim pozycje, które kiedyś w jakiś sposób chciałabym rozwinąć. Wiem, że może to wprowadzać lekki zamęt i niedopowiedzenia na blogu, ale uwierzcie mi to z czasem minie. Potrzebuję tylko trochę czasu, aby je zapełnić postami. Dzisiaj chciałabym rozwinąć jeden z nich, a mianowicie ten dotyczący fotografii.

Osobiście nie jestem jakimś profesjonalnym fotografem, ale dopiero, co początkującym amatorem. Uwielbiam robić zdjęcia i fotografować szczególnie przyrodę. Chciałabym jednak, aby fotografowanie nie było dla mnie jedynie trzymaniem aparatu w ręce i naciskaniu przycisku, a czymś więcej. Od kiedy w moje ręce trafił (jak dla mnie) bardziej wypaśny aparat FUJIFILM FinePix S1800 postanowiłam, że używać go będę w sposób bardziej świadomy. Do tego jak wiecie niezbędna jest wiedza i teoria. Staram się więcej czytać na ten temat i wypróbowywać ustawienia aparatu. Na razie oczywiście w sposób jeszcze nie do końca skoordynowany i pewnie nie do końca poprawny, ale w końcu na pewno nabierze ogłady.

Pomyślałam, zatem, że ciekawy pomysłem mogłoby być dzielenie się z Wami tym, co poznałam, czego się dowiedziałam i nauczyłam. Moglibyśmy uczyć się razem, a może nawet zyskamy porady profesjonalnych fotografów. Źródłem będzie oczywiście Internet, bo można w nim znaleźć naprawdę wiele ciekawych artykułów.

Ostatnimi czasy miałam dwie ciekawe "okazje”, co do nauki i kombinowania z ustawieniami aparatu. Po pierwsze fajerwerki, a po drugie zima. Z racji tego, że z fajerwerkami raczej nie macie tak często do czynienia, a zima otacza nas obecnie zewsząd dzisiaj będzie o fotografowaniu zimy, a fajerwerki zostawimy sobie na następny raz. Postaram się przekazać to, do czego zdolny jest w swoich opcjach mój aparat.

Zaczynając zupełnie ogólnikowo. Na jakość zdjęcia fotografii zimowej mają wpływ 3 kluczowe elementy:

 • kompozycja,
 • ekspozycja,
 • balans bieli.
No ok, ale co w związku z tym?

Kompozycja...


Zdjęcie, jego kompozycja, czyli to, co się na nim znajdzie powinno być proste i nieskomplikowane. Można wykorzystać linię drzew, płotu czy też skupić się na jednym konkretnym elemencie jak drzewo czy budynek.

Ekspozycja...


"Ekspozycja. Ilość światła przyjęta w określonym czasie przez materiał światłoczuły (matrycę, negatyw, diapozytyw itp.). Prawidłowy stopień naświetlenia jest rezultatem właściwego doboru wielkości otworu względnego (ustalanego za pomocą przysłony) i czasu naświetlania (regulowanego przez migawkę). Dla danych warunków oświetleniowych istnieje kilka ustawień wartości przysłony oraz czasu naświetlania, które dają taką samą ekspozycję, np. [f/5.6 i t=1/1000 s] = [f/8 i t=1/500 s] = [f/11 i t=1/250 s] itd. " / FOTOGRAFUJ.PL

W kwestii ekspozycji zaczynają się większe schodki. Często standardowe ustawienia w aparacie nie dają zadowalającego efektu jak przy zielonym krajobrazie z niebieskim niebem. Zdjęcia śniegu wychodzą na tych ustawieniach często ciemne, ponieważ śnieg odbija znacznie więcej światła aniżeli piękny letni krajobraz. Tym samym aparat odbiera to światło, a z racji tego, że jego parametry są uśrednione w kwestii ekspozycji to zdjęcia wychodzą niedoświetlone.

Zatem pierwszym ważnym elementem jest dobór odpowiedniej ekspozycji zdjęcia. Powinna być ona ustawiona na wartość +1EV w pochmurny, szary dzień, a +2EV, kiedy świeci jasne słońce. Warto na bieżąco korygować ustawienia wspomagając się histogramem - ale do tego stopnia zaawansowania jeszcze nie doszłam :)

Balans bieli...


"Balans bieli (WB). Proces kompensacji barw obrazu, którego skutkiem jest usunięcie dominanty kolorystycznej z barw neutralnych (biel, szarość). Kompensacja ta konieczna jest zazwyczaj wtedy, gdy zdjęcie wykonywane jest przy oświetleniu mającym inną temperaturę barwową niż światło dzienne (ok. 5400 K). Przy prawidłowym ustawieniu balansu bieli – niezależnie od rzeczywistej temperatury barwowej światła padającego na scenę – odwzorowanie kolorów na fotografii jest takie, jak na zdjęciu wykonanym w świetle dziennym." FOTOGRAFUJ.PL

Kolejnym istotnym elementem jest balans bieli. Źle dobrany da nam nienaturalny kolor śniegu i jego śnieżnobiały odcień uzyska nagle kolor niebieski, szary a nawet lekko żółty. Wynika to z faktu, że śnieg odbija dużo światła i, w zależności od kolorów otoczenia, mieni się różnymi odcieniami. Problemów z ustawieniem balansu bieli pozbędziemy się fotografując w RAWach. Warto popróbować z opcjami aparatu w kwestii balans bieli WB. Możemy dzięki nim dobrać odpowiednie ustawienia do sytuacji, w której robimy zdjęcie. W moim aparacie pod tą pozycją znajduje się kilka opcji m.in. pochmurny dzień, słoneczny dzień, żarówka itd. 

Dzięki kombinowaniu z tymi opcjami udało mi się stworzyć poniższe zdjęcia. Nie są pewnie jeszcze idealne, ale ich, jakość jest lepsza w porównaniu do tych, które dawniej.
Podoba Wam się taki pomysł na posty? Miłego fotografowania.


Strony z których korzystałam:
__________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

32 komentarze:

 1. ja na zdjęciach w ogóle się nie znam :)
  Jednak dobrze co nie co poczytać i się troszkę podszkolić ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama bawię się z amatorskim fotografowaniem:)
  Przydają mi się takie informacje;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też staram się pogłębiać moją wiedzę fotograficzną, mam nadzieję, że z czasem uda mi się robić ładniejsze zdjęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się podoba, więcej takich postów! :DD

  http://deebson.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze bardziej podobało by mi się, gdybym mogła zastosowac w praktyce ;). nie mam sprzętu dobrego niestety,ale staram się jak mogę

  OdpowiedzUsuń
 6. witam Cię :) ja już obserwuję jeśli masz ochotę to zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. pewnie wiele razy z nich skorzystam!
  Kasia, jesteś za zdolna! ;p

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny post i ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mi marzy się jakiś fajny aparat bo na razie męczę się robieniem zdjęć za pomocą komórki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę zatem takie piękne fotograficznego cacuszka :)

   Usuń
 10. Bardzo fajny post, podszkoliłam się trochę dzięki niemu :) Śliczne zdjęcia ♥

  OdpowiedzUsuń
 11. zdjęcia super post fajnie napisany :) ciekawe informacje w nim są zawarte :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. zima to ciężki element to robienia zdjęć. mi się trudno wyjść a już zdjęcia robić to całkiem ehh

  OdpowiedzUsuń
 13. fajny pomysl! a pierwsze zdjecie super!!

  xxo

  OdpowiedzUsuń
 14. fajny bałwanek
  oczywiście dziekuje za odwiedziny

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny post i piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !