Witajcie,
W niedzielę pisałam Wam o wyborze pomiędzy prysznicem a wanną. Post ten zainspirował mnie do napisania Wam o zdrowotnych kąpielach. Niewiele osób wie, że przyjemna kąpiel może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i kondycję skóry. Sama uwielbiam zrelaksować się w wannie pełnej piany. Kiedy jeszcze ma to mieć zdrowotny wpływ to tym bardziej jestem za. Wyobraźcie sobie aromatyczną kąpiel wieczorem przy świecach i z olejkami, kiedy możecie się w pełni zrelaksować po dniu pełnym pracy i obowiązków. Po prostu bajka!
Co powiecie zatem na kilka wyszperanych przepisów na takie właśnie domowe SPA?
Przygotowanie do kąpieli
Zanim zaczniemy nasz rytuał powinniśmy się najpierw do tego przygotować. W pierwszej kolejności powinniśmy wykąpać się tradycyjnie lub po prostu wziąć prysznic. Jest to istotne ponieważ wszelkiego rodzaju mydła oraz żele osłabiają działanie naszych leczniczych substancji. Gdy to uczynimy możemy zacząć przygotowywać naszą docelową kąpiel. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni, a cały rytuał powinien trwać od 15 do 20 minut.
Kąpiel solankowa
Jest to wydaje mi się najprostsza z kąpieli. Wystarczy tylko rozpuścić w dość ciepłej wodzie w wannie ok. 300g soli. Ten rodzaj kąpieli wygładza naszą skórę i ma właściwości odtruwające, odżywiające i wyszczuplające.
Kąpiel Kleopatry
Ta jest już bardziej wyszukana. Dzięki niej możemy przez chwilę poczuć się jak władczyni Egiptu. Napuszczając do wanny ciepłą wodę wlewamy do niej 1 - 2 szklanek pełnotłustego mleka oraz pół szklanki naturalnego miodu. Składniki te umieszczamy pod strumieniem płynącej z kranu wody, aby wszystkie składniki równomiernie rozprowadzić po całej wannie. Takie połączenie miodu i mleka sprawi, że skóra stanie się miękka i jędrna ponieważ kwas mlekowy ma właściwości zmiękczające, a mleko odżywia i wzmacnia naszą skórę.
Kąpiele ziołowe
Dostępnych mamy mnóstwo ziół, które wykorzystać możemy podczas kąpieli. Wystarczy tylko ułożyć je na cienkim materiale, związać go, a następnie powiesić tuż pod strumieniem, aby zdrowotne składniki rozprowadził się po całej wannie. I tak na przykład zastosować możemy:
- melisę, która jak wiadomo ma właściwości uspokajające, zatem po takiej kąpieli na pewno bez problemu zaśniemy;
- szałwię, która poprawi nasz humor, uspokoi oraz zadziała ściągająco na skórę - szałwia zalecana jest głównie dla osób z tłustą lub trądzikową skórą;
- rumianek, który ma silne działanie relaksujące i kojące - idealnie nadaje się dla suchej oraz podrażnionej skóry;
- mięta pieprzowa, która dodaje energii i oczyszcza skórę;
- rozmaryn, który ściąga skórę oraz działa relaksująco i oczyszczająco;
- zielona herbata, która dodaje energii oraz łagodzi wahania nastroju, jest także świetnym antyoksydantem, działa przeciwstarzeniowo i na pewno korzystnie działa na naszą skórę.
Kąpiel krochmalowa
Zalecana jest szczególnie w przypadku osób skarżących się na trądzik. Zastosowanie krochmalu w kąpieli działa oczyszczająco i przeciwbakteryjnie. Do przygotowania takiej kąpieli potrzebujemy pół kilo mąki ziemniaczanej, którą rozpuszczamy w litrze zimnej wody, całość następnie wlewamy do pięciu litrów wrzątku cięgle mieszając i po chwili dolewamy do naszej ciepłej kąpieli.
Kąpiel łagodząca uczucie swędzenia
Wydaje mi się, że szczególnie wiosną i latem kiedy wszelakie owady budzą się do życia taka właśnie kąpiel może być zbawienna. Do jej przygotowania wykorzystujemy płatki owsiane oraz rumianek. Te dwa składniki na pewno zadziałają kojąco, złagodzą swędzenie, ból, zaczerwienienia i oparzenia. W cienkim materiale np. gaza lub pończocha umieszczamy płatki owsiane oraz suszony rumianek. Tak samo jak wcześniej związujemy materiał i wkładamy do naszej kąpieli co jakiś czas go ściskając, aby wydobyć drogocenne składniki.
Odświeżająca kąpiel miętowo - ogórkowa
O dobroczynnym działaniu ogórka na nasz organizm i ciało pisałam wam niedawno w jednym z wpisów (klik). Co ciekawe ogórka zastosować możemy z powodzeniem również w kąpieli. Miksujemy jednego dużego ogórka, aż powstanie nam z niego pewnego rodzaju puree i dolewamy do tego świeżo zaparzoną miętową herbatę lub liście mięty. Całość umieszczamy tak jak wcześniej w cienkim materiale i umieszczamy w wannie.
Kąpiel redukująca świąd, stany zapalne i siniaki
Pamiętajcie jednak, że wszystko trzeba dostosować do swojego organizmu. Każdy sam siebie zna i wie co mu służy, co mu wolno a co nie. Kąpieli takich nie powinniśmy stosować u małych dzieci, kiedy jesteśmy w ciąży lub też mamy obfite krwawienie miesiączkowe. Ja najbardziej zainteresowana jestem tą kąpielą w przypadku ukąszeń owadów. Zawsze mam po nich wielkie swędzące bąble, więc w najbliższym czasie planuje ją wykorzystać i zachęcam Was do spróbowania jakiś.
POZDRAWIAM KATARZYNA
Uwielbiam takie kąpiele jednak teraz w ciąży takich unikam.
OdpowiedzUsuńfakt kąpiele mogą mieć wymiar zarówno relaksacyjny, jak i prozdrowotny, jednak należy pamiętać jeszcze o kilku szczegółach takich jak odpowiednia temperatura wody - nie zbyt gorąca, no i generalnie zaleca się kąpiele raz w tygodniu, gdyż prawda jest taka, że takie gorące przyczyniają się do utraty jędrności skóry, za to fajnie się zahartować stosując naprzemienne ciepłe i chłodne prysznice :)
OdpowiedzUsuńz moich ulubionych to właśnie kąpiel kleopatry z mlekiem i miodem, jest super
świetny post:) bardzo przydatny:)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne są takie kąpiele ;)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne pomysły, taka np. kąpiel Kleopatry musi być mocno przyjemna ;)
OdpowiedzUsuńSuper post, wykorzystam porady na pewno :))
OdpowiedzUsuńJa tam lubię wskoczyć do wanny pełnej piany nawet na godzinę ;-)
OdpowiedzUsuńEch, a ja nadal nie mam wanny :D.
OdpowiedzUsuńUwielbiam kąpiele, zdecydowanie bardziej od prysznica, choć z czasem na nie już gorzej, ale co najmniej raz w tygodniu - musi być :)
OdpowiedzUsuńKąpiele solankowe stosuję raz w tygodniu :) Zainteresowała mnie propozycja ostatnia, czy sprawdzałaś może jej skuteczność?
OdpowiedzUsuńNiestety nie miałam jeszcze takiej przyjemności...
UsuńTo, że sama woda pozytywnie oddziałuje na ciało, to wiem z doświadczenia, ale zawsze zastanawiałam się, czy wszelkie dodatki do kąpieli faktycznie dają jakieś rezultaty. Może jest z nimi jak z kosmetykami - albo komuś pasują, albo nie?
OdpowiedzUsuń