niedziela, marca 22, 2015

JAK PIELĘGNOWAĆ FIOŁKA ALPEJSKIEGO?

fiołek alpejskiWitajcie,

Niestety nie mam ręki do kwiatów. Cierpię z tego powodu przeraźliwie. Uwielbiam kwiaty i chciałabym ich mieć w domu jak najwięcej. Niestety mam tę przypadłość, że mimo iż dowiaduje się o nich wszystkiego i staram się o nie naprawdę dbać to i tak padają. Ostatnio jednak dostałam od męża fiołka alpejskiego. Jest cudny i idealnie pasowałby na komodę do naszej szarej ściany. Przyznam się szczerze, że totalnie mnie zauroczył i stałam się fanką fiołków alpejskich. Jeśli tylko uda mi się, go utrzymać kupię sobie jeszcze kilka. Nie byłabym sobą gdyby oczywiście nie poszperała w internecie w poszukiwaniu informacji na temat jego pielęgnacji. Jeśli i wy macie lub chcielibyście mieć fiołki alpejskie to zapraszam do dalszej części posta.

Fijołki alpejskie to przepiękne kwiaty. Co ważne będą cieszyć nasze oko w zimie czyli w czas kiedy tych kwiatów tak naprawdę najbardziej nam brakuje. Niestety należy do kwiatów raczej kapryśnych.

fiołek alpejski


   ŚWIATŁO   

Fiołek lubi się z jasnym słonecznymi pomieszczeniami. Warto jednak pamiętać, że światło to musi być przefiltrowane co oznacza, że fiołek nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż może to zniszczyć delikatną strukturę jego liści. Fiołka alpejskiego powinniśmy zatem umieszczać na parapecie w miejscu, gdzie słońce zagląda o poranku lub podczas późnych godzi popołudniowych.

   TEMPERATURA   

Idealna temperatura dla fiołka alpejskiego powinna wahać się w ciągu dnia miedzy 15 a 18 stopniami Celsjusza natomiast w nocy między 12 a 15. Jeśli w naszym domu jest za ciepło kwiaty i liście bardzo szybko opadną.     PODLEWANIE   

Fiołka nie możemy przesuszyć, wiec musimy trzymać go z dala od źródła ciepła. Jest on jednocześnie bardzo wrażliwy na zbyt dużą ilość wody. Może to doprowadzić do do gnicia bulwy, więdnięcia liści oraz opadania kwiatów. Nie można ich podlewać od góry, gdyż może to doprowadzić właśnie do ich gnicia. Jak zatem podlewać fiołki? Nalewamy na spodek letnią wodę, a następnie usuwamy jej nadmiar. Raz na jakiś czas konieczne będzie jednak podlanie fiołka właśnie od góry w celu wypłukania doli mineralnych z powierzchni ziemi. Należy jednak uważać, żeby woda nie dostała się bezpośrednio do bulwy.

   NAWOŻENIE   

Do nawożenia fiołków alpejskich używamy nawozu zrównoważonego na przemian z większą ilością potasu (gdy jest w pełni wzrostu). Bardzo dobrze wpłynie na roślinę specjalny nawóz do bratków i fiołków. Możesz nawozić fiołka co drugi tydzień, wtedy gdy podlewasz roślinę. Unikaj jednak zbyt dużej ilości nawozu, szczególnie tego o wysokiej zawartości azotu, ponieważ powoduje wzrost liści kosztem kwiatów.

fiołek alpejski


Bardzo spodobał mi się również odnaleziony w sieci całoroczny cykl ich pielęgnacji. Podobają mi się takie jasne i konkretne wytyczne. Powyższe informacje są niezbędne ale takie zestawienia jak poniżej co jak, ile i po co bardzo ułatwia mi pielęgnację mojego fiołka. 

Styczeń - Roślinę podlewamy oszczędnie, aby uniknąć zbytniego zamoczenia liści i bulw. Nadmiar wody w podłożu może wywołać zgniliznę i w efekcie szybkie obumieranie cyklamena. Najlepiej wlewać wodę na podstawek, a po 30 minutach usuwać jej nadmiar.

Luty, marzec - Tak długo, jak rośliny kwitną i utrzymują liście, do wody do podlewania cyklamenów dodajemy nawóz do kwiatów.

Kwiecień - Ograniczamy podlewanie, przygotowując roślinę do okresu spoczynku.

Maj, czerwiec - Cyklamena wystawiamy do ogrodu w cieniste, osłonięte miejsce.

Lipiec, sierpień - Jeśli roślina jest dość duża, przesadzamy ją do większej doniczki.

Wrzesień, październik - Jeżeli w tym czasie weszliśmy w posiadanie bulwy innego cyklamena, sadzimy ją do doniczki, w luźnym podłożu. Bulwa powinna być tylko w połowie zagłębiona w ziemi.

Listopad - Przed pierwszymi mrozami rośliny wstawiamy do mieszkania.

Grudzień - Ustawiamy cyklamena na jasnym stanowisku, w temperaturze 10-15°C. Jeśli cykl rozwojowy rośliny nie został zaburzony, ponownie pięknie zakwitnie.


Źródła informacji:

Mój Piękny Ogród
Tipy Interia
Świat kwiatów__________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

11 komentarzy:

 1. super post
  ja mam zawsze problem, żeby tego typu kwiatki u mnie przetrwały...

  pozdrawiam serdecznie
  Marcelka Fashion
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dostałam takiego fiołka na urodziny w lutym i na razie trzyma się pięknie, mam nadzieję mieć go jak najdłużej, bo rzeczywiście jest przeuroczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam nadzieję, że mój przeżyje ;)

   Usuń
 3. Mam fiołka alpejskiego, ale jakoś właśnie kwiaty i liście porozłaziły się na boki. .

  OdpowiedzUsuń
 4. ja jakos nie lubuje sie w kwiatach ;p wole surowe ozdoby, same wazony itp

  OdpowiedzUsuń
 5. Swietny wpis i porady. Bardzo mi sie przyda, bo nie zawsze udaje mi sie przetrzymac fiolka alpejskiego na nastepny rok:)
  Dziekuje Kasiu za te porady i serdecznie Cie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !