wtorek, listopada 10, 2015

"PLAYLIST FOR THE DEAD. POSŁUCHAJ, A ZROZUMIESZ" | MICHELLE FALKOFF

PLAYLIST FOR THE DEAD. POSŁUCHAJ, A ZROZUMIESZ

Witajcie,


Książka o której chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć nie należy do łatwych. Ukazuje trudny temat choć wydaje mi się, że obecnie bardzo współczesny. Ostatni bowiem co raz częściej słyszy się o samobójstwach wśród nastolatków. Śmierć tak młodych osób nigdy nie jest łatwa, zawsze przeraża i zawsze boli tak samo. Książka porusza ten temat i przez to nie należy do wesołych. Zawiera w sobie dużo smutku, bólu i negatywnych uczuć.

Autor: Michelle Falkoff
Tytuł: Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 4 listopada 2015
Liczba stron: 272
Kategoria: literatura młodzieżowa

PLAYLIST FOR THE DEAD. POSŁUCHAJ, A ZROZUMIESZ

FABUŁA


Książka opowiada w zasadzie o dwóch bohaterach Haydenie i Samie. Głównym bohaterem jest jednak Sam, który przepada za grami komputerowymi i czytaniem książek. Bohaterowie mają te same zainteresowania, przynajmniej tak do tej pory wydawało się Samowi. Po śmierci przyjaciela to wszystko okazuje się być jednak tylko złudzeniem. Niestety pewnego dnia po kłótni i nieudanej imprezie Sam znajduje swojego najlepszego przyjaciela w łóżku martwego. Natomiast na stole obok niego leży alkohol i tabletki. Kiedy Sam uświadamia sobie co się stało wzywa pogotowie. Niestety jest już za późno. Hayden popełnił samobójstwo. Pozostawił też playlistę swojemu przyjacielowi dedykowaną specjalnie niemu z kartką "posłuchaj, a zrozumiesz". To właśnie te utwory, które się na niej znajdują mają dać Samowi odpowiedź dlaczego tak się stało i dlaczego jego jedyny przyjaciel odebrał sobie życie. Chłopak podejmuje to ciężkie i bolesne wyzwanie, aby zrozumieć, uzyskać odpowiedzi, odetchnąć i z powrotem zacząć żyć.

Hayden choć umarł ciągle pojawia się na stronach książki we wspomnieniach Sama. Ma on wiele tajemnic, o których jak się okazuje Sam nic nie wie. W pewnych momentach czuje się jakby w ogóle nie znał swojego przyjaciela. Czuje się samotny, zagubiony i oszukany. Nie potrafi poradzić sobie z tym co się stało, a co gorsza w dużym stopniu obwinia za to wszystko samego siebie. Bardzo ciężko jest mu się w tym wszystkim odnaleźć i zupełnie nie wie jak ma z powrotem zacząć normalnie i żyć. Czy w ogóle da się po tym wszystkim normalnie żyć.

PLAYLIST FOR THE DEAD. POSŁUCHAJ, A ZROZUMIESZ


MOJA OPINIA


Autorka w książce pochyla się nad bardzo trudnym i bolesnym tematem, jakim jest śmieć wśród nastolatków, przez co książka nie należy do wesołych, a bardziej refleksyjnych i zmuszających do myślenia. Zamknięte jest w niej dużo bólu, smutku i bardzo trudnych sytuacji. Nie lubimy rozmawiać o śmierci, dlatego też nie jest to książka przy której można się zrelaksować. Nie należy do książek lekkich i przyjemnych. Bardzo daje do myślenia i wprawia czytelnika w nostalgiczny nastrój.

Książka jest sama w sobie bardzo tajemnicza i naprawdę powoli, krok po kroku odkrywa przed czytelnikiem wszystkie swoje tajemnice. Tak naprawdę dopiero pod koniec dowiadujemy się, co wydarzyło się w dniu tej nieszczęsnej imprezy.

Oprócz tematu samobójstwa wśród młodych osób, które niestety zdarzają się coraz częściej autorka porusza także inne bardzo ważne kwestie. Zwraca również uwagę na temat znęcania psychicznego i fizycznego zarówno wśród rówieśników ale i rodzeństwa oraz rodziny. Ukazuje problemy z jakimi stykają się nastolatkowie w liceum oraz obraz bogatej rodziny z patologicznymi relacjami, gdzie rodzice w negatywny sposób wywierają presję na swoich dzieciach. Jest to dobra książka, która w bardzo dobry sposób porusza i ukazuje te trudne tematy. W książce brakuje mi jednak takiego pojęcia jak pomoc. Czemu Hyden nie zgłosił się po pomoc? Czemu Sam (najlepszy przyjaciel) mu nie pomógł? Gdzie byli inni, otoczenie? Czy nikt tego nie widział i nie mógł zareagować?

PLAYLIST FOR THE DEAD. POSŁUCHAJ, A ZROZUMIESZ

Myślę, że może to być też pewnego rodzaju przewodnik dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji jak Sam. Jest wiele osób, które po śmierci bliskich nie potrafią się podnieść i wrócić do codzienności. On w pewien sposób pokazuje jak przejść przez ten brutalny proces i radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Nie da się również nie zauważyć wątku muzycznego. Muzyka odgrywa tu znaczącą rolę. Każdy utwór ma znaczenie i od konkretnej piosenki rozpoczyna się każdy rozdział. Utwory te towarzyszą Samowi podczas całego dnia i bezpośrednio wiążą się z daną sytuacją. Mają one za zadanie pomóc mu rozwiązać przyczynę samobójstwa jego przyjaciela i przeprowadzić go przez ten czas.

Osobiście nigdy nie chciałabym znaleźć się w sytuacji, w której znalazł się Sam. Nie wyobrażam sobie co mógł czuć i nigdy nie chciałabym tego doświadczyć. Sama nie sięgam często po takie tematy jeśli w ogóle. Raczej je omijam i może dlatego nie popadłam w nią całkowicie. Może trochę boje się takich trudnych tematów ale chciałabym też aby książka mnie relaksowała.

PLAYLIST FOR THE DEAD. POSŁUCHAJ, A ZROZUMIESZ

Za możliwość przeczytania "Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz" pragnę podziękować wydawnictwu Feeria Young
Książkę zakupić możecie na stronie EMPIKU.

__________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

20 komentarzy:

 1. Wooow, zdecydowanie chcę przeczytać tę książkę. Mimo trudnego tematu, uwielbiam historie z motywem muzycznym, więc to powinno ułatwić mi przebrnięcie przez tak trudny temat. Może nie lekka i przyjemna, ale takie książki też trzeba czytać. W końcu jest szansa, że nas czegoś nauczą.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedzieć czemu, nasunęła mi się automatycznie książka "Norwegian Wood" Haruki Murakami'ego... Czytałaś??

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę ją przeczytać :) To zdecydowanie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca pozycja, chętnie kiedyś sięgnę po nią

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka ciekawiła mnie już wcześniej, ale po twojej recenzji mam większą ochotę na jej przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat taki aktualny jesienny, listopadowy (zaduszny) i nostalgiczny. A tak naprawdę kwestia dotyczy samotności, która dotyka każdego i tego jak bardzo silni jesteśmy by przebrnąć przez trudne sytuacje często w pojedynkę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być naprawdę świetna lektura!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardo trudny temat ale należy go poruszać aby nie został gdzieś "zamknięty pod kluczem". Sam tytuł bardzo intrygujący :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi dość ciekawie. Na pewno ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawdę mnie zaintrygowała:0

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za tego typu książkami. Cierpię po nich bardziej niż główny bohater.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa książka, lubię ciężkie tematy :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. książka warta uwagi .Czasami zastanawiam sie skąd te skłonności do samobójstw, wśród moich znajomych też takie przypadki się zdarzają z na szczęscie nieudanymi próbami

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki Twojemu opisowi chętnie bym po nią sięgnęła. Zapisuję na listę książek do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 15. Sama jestem osobą, która zmaga się z ciężkimi myślami, nawet tymi najgorszymi, więc nie wiem, czy książka byłaby dla mnie dobra :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Dopisuję do swojej listy książek do przeczytania - zaciekawiłaś mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Trudny temat. Samobójstw jest bardzo dużo, a popełniają je nie tylko nastolatkowie. Zwykle po takiej śmierci bliscy mają wyrzuty, że coś przegapili, czegoś nie zauważyli, że coś zaniedbali i wiele pytań bez odpowiedzi.
  Twoja recenzja tej książki jest napisana w bardzo zachęcający sposób. Jednak, mimo, że nie uciekam od trudnych tematów, po tę pozycję raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !