poniedziałek, listopada 27, 2017

"WRÓĆ JEŚLI MASZ ODWAGĘ" | ESTELLE MASKAME

Witajcie,


Główną bohaterką książki jest Mc Kenzie, dziewczyna która pochodzi z małego misteczka w Kolorado. Przyjaźni się z bliźniakami Hunterów, z którymi spędza każdą wolną chwilę. Ma dobre życie, wspaniały dom,  przyjaciół i dodatkowo odnosi sukcesy w szkole. Niestety pewnego dnia w  wypadku samochodowym giną rodzice jej najlepszych przyjaciół. W tym momencie zamiast stać się dla nich opoką zostawia ich samych w żałobie. Wszystko przez pewne wydarzenie sprzed lat przez które jej rodzina przeżyła kiedyś wielką tragedię.  Wszystko to sprawia, że paraliżuje ją niewyobrażalny strach i nie wie jak sobie z tą sytuacją poradzić. Dodatkowo na jej drodze staje coraz to więcej nowych przeszkód, które dodatkowo utrudniają jej walkę z przeszłością i strachem. Jak wiadomo czas leczy rany i z czasem wszystko jest łatwiejsze tylko jak dużo czasu potrzeba, aby być w końcu gotowym aby zawalczyć o własne szczęście?


______________________________________________________________________________________________________

Autor: Estelle Maskame
Tytuł: "Wróć jeśli masz odwagę"
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 08.11.2017
Liczba stron: 352
Kategoria: literatura młodzieżowa
___________________________________________________________________________________________

Z twórczością tej autorki spotkałam się już nie pierwszy raz. Wcześniej czytałam trzy książki jej autorstwa z serii DIMILY (Czy wspomniałam że Cię kocham, Czy wspomniałem, że Cię potrzebuję?, Czy wspomniałam, że za Tobą tęsknię?), które zauroczyły mnie całkowicie. Kiedy więc dowiedziałam się, że zbliża się premiera kolejnej książki autorstwa Estelle Maskame wiedziałam, że muszę ją przeczytać. I powiem Wam szczerze: nie zawiodłam się ani trochę!


Nie da się ukryć, że autorka w książce porusza niełatwe tematy. Śmierć bliskich nam osób jest czymś bardzo bolesnym i niewyobrażalną stratą, której każdy z nas na pewno nie chciałby doświadczyć. Kiedy do tego bólu dochodzi jeszcze strach na pewno nie jest nam łatwiej. Z takimi właśnie emocjami na raz musiała się zmierzyć główna bohaterka książki i co ważne w pojedynkę. Sekrety i tragedie z przeszłości potrafią długo w nas rosnąć, aż pewnego dnia przelewają swoją czarę, wychodzą na zewnątrz , a człowiek od razu musi strać się z nimi poradzić. Strach często też przesłania nam rzeczywistość i sprawia, że nie zawsze podejmujemy wtedy słuszne decyzje. Robimy wtedy tak naprawdę wszystko, żeby ochronić siebie, swój sekret i własny świat podejmując często niewłaściwe decyzje. Tak właśnie jest w przypadku McKenzie, którą na tyle paraliżuje strach i sekret, który w  sobie skrywa, że woli tak naprawdę uciec niż stawić temu wszystkiemu czoła. Przyznam szczerze, że ja sama nie wiem jak zachowałabym się w takiej sytuacji, kiedy dźwigałabym na swoich barkach taką tajemnicę. Na pewno lepiej jest stawić czoła przeszłości, jednak czy sami potrafilibyśmy to zrobić? Dlatego też tym bardziej zyskuje Ona w moich oczach, kiedy mimo wszystko próbuje sobie z tym wszystkim poradzić i przezwyciężyć swoje demony przeszłości.

Jak wspomniałam tak samo jak we wcześniejszych książkach jej autorstwa ta pozycja urzekła mnie całkowicie. Pełna jest emocji, dodajmy trudnych emocji. Zawiera w sobie trudne tematy dzięki czemu daje do myślenia i porusza do głębi. Ważne jest też przesłania, które ze sobą niesie. Pokazuje, że w naszym życiu zawsze można znaleźć jakiś promyk nadziei bo każde problemy można pokonać. Ważna jest rozmowa i wsparcie, które potrafi ą oczyścić atmosferę i znaleźć rozwiązania na każdy problem.


Okładka choć ma jesienne kolory kojarzy mi się bardziej z ciepłym latem. Jest właśnie taka soczysta i letnia. Choć zawiera w sobie trudne tematy i niesie ważne przesłanie kojarzy się z ciepłym, radosnym i beztroskim latem. Widząc ją na półce bez wahania bym po nią sięgnęła.

Estelle Maskeme po raz kolejny mnie nie zawiodła. „Wróć jeśli masz odwagę” czyta się bardzo szybko, przyjemnie i dosłownie jednym tchem. To idealna pozycja na wieczory z kubkiem ciepłej herbaty w ręku kiedy za oknem wieje zimny wiatr czy pada deszcz. Jeśli zastanawiacie się czy sięgnąć po tą książkę to nie wahajcie się ani chwili bo warto.


___________________________________________________________________________________________________________

Za możliwość przeczytania "Wróć jeśli masz odwagę" bardzo dziękuję wydawnictwu Feeria Young.
Książkę możecie kupić na stronie Empik.
__________________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA


2 komentarze:

  1. Coś dla mojej córki :) Będzie fajny prezent :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam tej autorki, ale lubię czytać książki młodzieżowe :)

    OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !