Witajcie,
Jak wiecie dzisiaj jest lany poniedziałek! Wyobraźcie sobie zatem jak wirtualnie oblewam Was wiadrem wody. No! To ten punkt mamy już zaliczony. Czy jednak wiecie skąd pochodzi to święto i jaka jest jego historia? Jeśli nie wiecie zapraszam do dalszej części postu.
![]() |
ŹRÓDŁO: SKETCH-BOX |
Lany poniedziałek jak wszystkim wiadomo jest dniem wolnym od pracy (na szczęście) jako drugi dzień świąt Wielkanocnych. Tego dnia nie stronimy od polewania innych wodą. Skąd jednak taki akurat zwyczaj tego konkretnie tego dnia? Polewanie wodą związane jest z dawnymi praktykami pogańskimi, które związane są z symbolem budzenia się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Dawniej oblewano damy wodą czemu towarzyszyło również ich chłostanie
ŹRÓDŁO: NEWS O |
Na początku śmigus dyngus traktowano jako dwa osobne święta: śmigus oraz dyngus. Jednak z upływem czasu przestano je odróżniać i zlały się one w jedno święto. Jak już wspomniałam w ten dzień Słowianie czcili odejście zimy i budzenie się wiosny. Śmigus polegał wtedy głównie na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Takie praktyki miały symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Natomiast dyngus wywodzi się od zwyczaju składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny, które połączone były z poczęstunkiem, a także i podarunkiem, zaopatrzeniem w żywność na drogę.
Dla Słowian oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego też oblewaniu podlegały przede wszystkim panny na wydaniu. Było to bardzo ważna czynność gdyż jej brak oznaczał brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów i perspektywę staropanieństwa. Natomiast chłopiec, który oblał lub też wychłostał więcej kobiet mógł liczyć na większe szczęście i powodzenie. Panny mogły się oczywiście "zemścić" niemniej jednak dopiero dnia następnego czyli we wtorek wielkanocny.
ŹRÓDŁO: PODRÓŻE |
Obecnie wodą oblewani są wszyscy bez wyjątku. Polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Pamiętam jak w dzieciństwie biegało się z pistoletami i "psikawkami" w kształcie jajek po całym podwórku do upadłego. Dzisiaj często młodzież przesadza, zachowując się czasami w zbyt arogancki sposób. Ja mam jednak z dzieciństwa z tego dnia cudowne wspomnienia.
POZDRAWIAM KATARZYNA