sobota, maja 10, 2014

JAK FOTOGRAFOWAĆ ZACHODY SŁOŃCA?

jak fotografować zachody słońca?

Witam,


Pisałam Wam już kiedyś jak bardzo uwielbiam zachody słońca. Mogłabym patrzeć na nie godzinami. Tutaj z balkonu mam przepiękny widok właśnie na takie zachody. Każdy jest inny i każdy piękny. Tak często chwytam wtedy za aparat, że ilością zdjęć zachodów słońca mogłabym Was zasypać. Dzisiaj postanowiłam jednak potraktować temat z trochę innej strony. Chciałabym Wam opowiedzieć o tym jak je fotografuje i na jakich ustawieniach. Jak już wspomniałam nie jestem specjalistą, uczę się czytając i szukając, także jeśli popełnię jakieś błędy to uprzejmie proszę o wybaczenie.


Nie ukrywam, że w moim aparacie mam opcję "zachód słońca", która bardzo ułatwia mi pracę. Dzięki temu kombinując i ćwicząc dokonuję tylko niewielkich korekt.

Tło...


Zachodzące słońce bardzo dobrze odnajduje się na tle chmur. Dzięki temu, światło słońca podkreśli ich kształt i nada im rewelacyjną paletę kolorowych barw. Pięknie komponuje się on również z drzewami, czy na tle morza. Można również poeksperymentować z kadrem i popróbować różnych ujęć, słońce nie zawsze  musi znajdować się w centralnym punkcie zdjęcia.

Przesłona...


Ten parametr ma wpływ na głębię ostrości oraz ciekawy efekt rozbłysku słonecznego. Różne ustawienia przesłony będą wpływały na wielkość tzw. gwiazdki jaka powstaje wokół słońca. W przypadku głębi ostrości uzyskać możemy efekt delikatnego rozmycia obrazu na dalszym planie lub całkowitego wyostrzenia. Im większy parametr przesłony tym ostrość sięga dalej. Bardzo ciekawie przedstawione zostało to na zdjęciach umieszczonych pod tym linkiem. Możemy zatem ciekawie eksperymentować zmieniając ten parametr. Przysłonę należy przymknąć czyli użyć większej liczby „f”. Wartość przesłony powinna być ustawiona  na minimum f8.

ISO...


Jest to czułość, czyli parametr określający w jaki sposób element światłoczuły jest wrażliwy na światło. W przypadku słabych warunków oświetleniowych stosuję się większe ISO. W przypadku fotografowania zachodu słońca najlepiej ustawić jak najniższą wartość ISO, gdyż w cieniach wysokie wartości sprawią, że pojawi nam się szum. Najwyższą jakość zdjęć w tym przypadku otrzymamy ustawiając ISO na poziomie 50 -100.

Ogniskowa...


Jest to nic innego jak zoom. Możemy zatem zmieniać ten parametr aby na zdjęciu uzyskać większe lub mniejsze słońce. Długa ogniskowa powodować będzie, że na zdjęciu słońce będzie duże, natomiast analogicznie krótka ogniskowa da nam słońce znacznie mniejsze.  

Balans bieli...


Zdjęcia o zachodzie słońca mają urokliwie piękny i charakterystyczny ciepły klimat. Aparat wykonując zdjęcie w trakcie zachodu słońca, z włączonym automatycznym balansem bieli, usilnie próbować będzie usunąć czerwoną dominantę. Zdjęcie takie będzie nienaturalne i nie odda klimatu chwili. Należy w takiej sytuacji „oszukać” aparat, wybierając taki tryb pracy balansu bieli, by czerwona dominanta nie była usuwana. Może to być ustawienie na cień (shade) lub zachmurzenie (cloudy). W ten sposób uzyskasz ocieplenie barw i ładny pomarańczowy kolor. W bardziej zaawansowanych aparatach można znaleźć jeszcze opcję balansu bieli oznaczoną literą K, umożliwia ona ustawienie określonej temperatury barwowej światła w skali Kelwina. Im niższy numer, tym cieplejsze światło. Zachód słońca powinien być fotografowany przy parametrach 2000 - 3000 K.

Ekspozycja...


... czyli pomiar światła, ilość światła przyjęta w określonym czasie przez materiał światłoczuły. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór trybu matrycowego pomiaru światła i dokonanie korekty ekspozycji. W przypadku zachodu słońca znalezienie właściwych parametrów naświetlenia wymaga pewnego doświadczenia i niezłym wyjściem w tej sytuacji jest wykonanie kilku zdjęć z różnymi EV, aby przekonać się, które z nich najlepiej oddaje nastrój. Powinniśmy ustawić ujemną korektę ekspozycji przynajmniej do poziomu -0,7.

Źródła powyższych informacji: BLOG O FOTOGRAFII, SZEROKI KADR, APARATY WEBSFERA, CYFROGRAFIA, OPTYCZNE

Poniżej kilka moich przypadkowych zachodów słońca.
Dodatkowo kilka moich ulubionych ognistych kul znajdziecie we wcześniejszym poście tutaj.

jak fotografować zachody słońca?

jak fotografować zachody słońca?

jak fotografować zachody słońca?

jak fotografować zachody słońca?

jak fotografować zachody słońca?

jak fotografować zachody słońca?

jak fotografować zachody słońca?

__________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

15 komentarzy:

 1. bardzo fajny post i pomocny dla fanów takiej fotografii :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna instrukcja. :) Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z moim kompaktem nie mogę tak poszaleć :P

  OdpowiedzUsuń
 4. piękne fotki, ja niestety tak nie umiem, ale powoli może to ogarnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje zdjęcia to często kwestia przypadku, myślę, że to bardzo cenne wskazówki :)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Też uwielbiam zachody słońca :)
  Fajny poradnik ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Również kocham zachody słońca! :)
  Zakochałem się w czwartym zdjęciu, jest genialne!

  Miłego dnia!
  Pozdrawiam, Niepoprawny! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia. Nie mogę wzroku od nich oderwać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zachwycają mnie te zdjęcia !!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdjęcia bardzo ładne, również lubię zachody słońca :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdjęcia są przecudowne! Uwielbiam zachody słońca. Świetny i niezwykle przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo pomocny post, dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja zwyklaśną cyfrówką nie zdziałam takich cudów, ale odkładam na lustrzankę :)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !