poniedziałek, listopada 17, 2014

PRZEWODNIK PO MEDIOLANIE | ARCO DELLA PACE I ARENA CIVICA

Witajcie,


Ostatnio pokazałam Wam bardzo ważny mediolański cmentarz jako pierwsze z miejsc, które odwiedziliśmy. Zmierzając dalej w stronę centrum trafiliśmy do Parco Sempione ogromnego parku, w którym czekało na nas kilka ciekawych miejsc do zwiedzenia i zobaczenia. Kolejne kroki w mojej fotorelacji postawimy zatem właśnie w tym kierunku.


Parco Sempione to ogromny park o powierzchni ponad 386 tysięcy metrów kwadratowych. Na mapie Mediolanu jest to jedno z najsłynniejszych i najbardziej popularnych miejsc. Nie jest to bowiem zwykły park. Na jego terenie znajduje się wiele wspaniałych widoków i atrakcji tj. luksusowa restauracja, wieża Torre Branca, miejskie akwarium, stadion Arena Civicach i wiele inny. Jest to piękny krajobrazowy ogród zbudowany neoklasycznym stylu w 1888 roku. Swoją nazwę natomiast Parco Sempione zawdzięcza pobliskiemu Corso Sempione czyli głównej alei miasta, wybudowanej jeszcze w czasach napoleońskich.


Na terenie parku znajduje się m.in wspomniana wcześniej Arena Civica. Jest to bardzo sławny mediolański stadion. Na jego terenie znajduje się ośmiotorowa bieżnia o długości 400 metrów, wewnątrz której umiejscowione jest boisko do piłki nożnej i rugby o wymiarach 1000 na 68 metrów. Otwarty został w 1807 roku i od tego czasu gości u siebie wielu sławnych sportowców oraz był organizatorem wielu ważnych imprez rozrywkowych. Co ciekawe oprócz standardowych wydarzeń kulturalnych i meczów piłkarskich na jego terenie odbywały się m.in rekonstrukcje bitew morskich. Grały na nim również dwa pierwszo ligowe kluby w Mediolanie czyli Inter Mediolan i A.C Milan. Niestety podczas naszej wycieczki udało nam się obejrzeć stadion jedynie z zewnątrz. Jedynie przez małą lukę w starej bramie mogłam podpatrzeć wnętrze stadionu. A szkoda bo z zewnątrz choć niepozornie wygląda bardzo ciekawie i aż emanuje historią, przywołując na myśl starożytne walki.Arco della Pace to kolejny element znajdujący się na terenie parku. Jego utworzenie było pomysłem samego Napoleon. Nakłonił on radę miejską do wzniesienia tego łuku triumfalnego. Chciał aby stanowił on nową bramę o miasta  ustawioną w stronę Paryża, znajdującą się na zakończeniu drogi Sempione, którą mógłby przejeżdżać za każdym razem, kiedy udawał się do Mediolanu. Projekt łuku pokoju stworzył marki Luigi Cagnola, a całą budowę rozpoczęto w 1807 roku. Los jednak nie pozwolił Napoleonowi zobaczyć już ukończonego dzieła ponieważ jego inauguracja nastąpiła 10 września 1838 roku przez Ferdynanda I cesarza asburskiego. Arco della Pace był jednym z największych realizacji miejskiego budownictwa mediolańskiego XIX wieku. Przedsięwzięcie było tym większe, że w celu jego konstrukcji została utworzona w 1807 roku komisja "Commissione di Ornato", złożona z grupy największych architektów tamtych czasów. To właśnie oni zaprojektowali interwencje miejskie i architektoniczne w mieście i jego okolicach. Luigi Cagnola zaprojektował kompleks pomnikowy Łuku złożony z dwóch bramek celnych skonstruowany według typologii "przejazd", który pozwała na przejazd pomiędzy budynkami. Sam budynek robi bardzo uroczyste wrażenie, dzięki imponującej smukłości położonej wyżej "Sestigia" della Pace" i bogatym dekoracją, które przeplatają się z elegancją stropów. Jeśli chodzi o wymiary, łuk górny jest szeroki 7,13 m, wysoki na 14,23 m, natomiast łuki dolne są szerokie na 3,11 m i wysokie na 8,67 m. Źródło informacji: Wszystkie informacje pochodzą z Internetu.

Zapraszam Was do polubienia mojego profilu na facebook'u._____________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

4 komentarze:

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !