poniedziałek, sierpnia 03, 2015

JEZIORO GOŁDAPSKIE I WIEŻA CIŚNIEŃ

tężnie

Witajcie,


Dzisiaj w ramach zwiedzania Gołdapi i okolic zabiorę Was nad jezioro Gołdapskie. Piękne miejsce, choć dla mnie chyba każde mazurskie jezioro jest piękne. Lubie na nie patrzeć bo taki widok mnie uspokaja. Mama i ciocia również były zachwycone choć nie tylko z powodu samego jeziora.

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie


Jezioro Gołdapskie rozdziela polsko-rosyjska granica. W części Polskiej jest to Jezioro Gołdapskie natomiast część Rosyjska nosi nazwę Oziero Krasnoje. Do jeziora wpływa rzeka Jarka natomiast po wypłynięciu staje się już Gołdapą.  Całość jeziora stanowi powierzchnia 149 ha.

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie


Na południowo-zachodnim brzegu znajdują się m.in.: plaża miejska, tężnie, uzdrowisko, pijalnia wód, promenada, ośrodki wypoczynkowe oraz liczne kwatery prywatne. Bardzo ciekawe są wspomniane tężnie, które mają długość 220 m i wysokość 8 m. Uwierzcie mi, można tam naprawdę wypocząć, zrelaksować się, a co ważne to leniuchowanie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

tężnie

tężnie

tężnie

tężnie

Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. uzdrowiskogoldap

Obok tężni znajduje się również pijalnia wód, w której można spróbować się napić wyjątkowej wody leczniczej i mineralnej. 

WODA LECZNICZA
0,6 % chlorkowo – sodowa, fluorkowa. Woda jest czerpana z utworów jury dolnej z głębokości 646,0 m. odwiertem Gołdap Zdrój 1. Suma głównych składników mineralnych rozpuszczonych: 5970,97 mg/dm3. Woda posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej, wydane na podstawie wymagań zawartych w obowiązujących przepisach Ministerstwa Zdrowia. uzdrowiskogoldap

WODA MINERALNA
1226,45 mg/dm3 rozpuszczonych składników mineralnych, ze znaczną zawartością sodu i chlorków oraz fluorków. Woda jest czerpana z utworów kredy górnej z głębokości 426,0 m odwiertem Gołdap Zdrój 2. uzdrowiskogoldap
pijalnia wód

pijalnia wód

Najciekawsza jest jednak grota solna. Bardzo relaksujące i wyciszające miejsce. Nawet bardzo! Mojemu mężowi udało się nawet przysnąć. Jeden seans trwa 45 min i przy wejściu jesteśmy informowani, aby na czas trwania seansu wyłączyć telefony. Po wejściu grota robi nie małe wrażenie. Jest naprawdę bardzo klimatyczna, jakbyśmy nagle przenieśli się do innego świata. Ze wszystkich stron otoczeni jesteśmy przez sól, a cały seans odbywamy na leżakach wsłuchując się w relaksującą muzykę połączoną z odgłosami wodospadu, deszczu i śpiewu ptaków. Całego klimatu dopełniają zmieniające się delikatne światełka umieszczone w suficie, które wyglądają jak małe kryształki lub gwiazdki. Zapomniałabym: leżąc na leżaczku w każdej chwili możemy się w razie potrzeby okryć kocykiem. Naprawdę warte zobaczenia miejsce.

Więcej informacji oraz bardziej profesjonalnych i oddających klimat tego miejsca zdjęć znajdziecie na stronie samego uzdrowiska.

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie

jezioro gołdapskie

__________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

7 komentarzy:

 1. Piękne miejsce. Nigdy p nim nie słyszałam ani nie byłam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mazury to cudna kraina, super zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne miejsce i ładne widoczki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. aaaaa jaaaram się dosłownie! wchodzę na Twojego bloga, patrzę, że z Gołdapii jesteś, byłam tam ostatnio! ;D a teraz jeszcze widzę notkę o nowo poznanym mi miejscu ;)
  dla mnie też każde mazurskie jezioro jest przepiękne! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mnie nie odwiedziłaś? oj nie ładnie ;p następnym razem koniecznie daj znać ;)

   Usuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !