czwartek, kwietnia 24, 2014

JAK POPRAWIĆ STAN NASZEJ SKÓRY ZA POMOCĄ ZIÓŁ? #2

Witajcie,


Jakiś czas temu zaprosiłam Was na pierwsze spotkanie (klik) z dobroczynnym działaniem ziół. Dzisiaj zapraszam na kolejną odsłonę. Przed Wami zatem kolejna porcja propozycji jak w łatwy sposób za pomocą pozornie zwykłych roślinek zadbać o stan naszej skóry.


Rdest ptasi 


to na pierwszy rzut oka tylko taka niepozorna roślinka. Jest to ulubiony pokarm ptaków, szczególnie wróbli i ptactwa domowego. Rdest ptasi dzięki temu, że wykazuje m.in działanie przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze oraz fakt, że reguluje na przemianę materii jest dobrym specyfikiem w przypadku leczeniu trądziku. Polecany jest również jako środek czyszczący krew w dolegliwościach skórnych.

Użycie: 


Do stosowania wewnętrznego, przemywania oraz okładów zewnętrznych stosuje się odwar z rdestu ptasiego. W tym celu dwie łyżki tego ziela zalewamy 1,5 szklanką wody. Całość ogrzewamy następnie do wrzenia i gotujemy łagodnie pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie napar przecedzamy i pijemy po pół szklanki 2 - 3 razy dziennie.

ŹRÓDŁO: DOMOWY ZIELNIK / WIKIPEDIA / WIKIPEDIA
   

Mięta 


Wydaje mi się jest chyba najbardziej znanym leczniczym ziołem. Jej cennym składnikiem jest chlorofil, który zwalcza stan zapalny i redukuje stres - czynniki prowadzące do trądziku. Mięta ma niepowtarzalny smak. W listkach mięty znajdziemy garbniki (właściwości przeciwzapalne), gorycze, (wspomagają układ trawienny), flawonoidy (przeciwutleniacze), karoten, rutynę, witaminy A i C, a także pierwiastki: magnez, potas, wapń i żelazo. Mięta polecana jest również w formie parówki dla cer tłustych i trądzikowych. Para wodna spowoduje otwarcie porów, dzięki czemu olejki eteryczne dostaną się do głębszych partii skóry, gdzie ją oczyszczą, zwalczą nieproszonych gości i pięknie odświeżą. Pamiętajcie, by po parówce (lub po zabiegach pielęgnacyjnych, które później wykonamy) zamknąć pory, przemywając twarz zimną wodą.

Użycie: 


Napar z mięty możemy stosować podczas bólów miesiączkowych lub gdy mamy problemy ze snem. Pomaga on również na problemy skórne: świąd, podrażnienia, opryszczkę, a nawet grzybice. Napar mięty w warunkach domowych ma wielostronne zastosowanie. Przygotowuje się go z łyżki mięty na szklankę wrzątku i pije się po pół szklanki 2 - 4 razy dziennie. Zastosować możemy miętę również do stworzenia najprostszego toniku na świecie. W tym celu zapraszamy mięte, wystarczy jedna torebka i tonik mamy gotowy. Tak przygotowany tonik możemy trzymać w lodówce. Powinniśmy odnawiać jego przygotowanie średnio co tydzień lub jeżeli chcemy cieszyć się nim dłużej możemy zakonserwować go kieliszkiem wódki wtedy też wytrzymać powinien 2 - 3 tygodni.

ŹRÓDŁO: VISMAYA - MAITREYA / ZDROWIE WP / FUTURE GARDENS
    

Mniszek lekarski 


Chyba każdy z nas widział. Popularny mlecz ma w swoim składzie dużo soli mineralnych i witamin. Dzięki jego zastosowaniu można oczyścić organizm z toksyn. Ma wiele właściwości, działa pozytywnie na układ odpornościowy ponieważ zawarty w nim interferon skutecznie radzi sobie z walką z bakteriami i wirusami. Dzięki niemu możliwe jest również obniżenie poziomu cukru we krwi. Przy stosowaniu zewnętrzny, przyśpiesza proces gojenia się powstałych uszkodzeń skóry. W tym celu stosuje się okłady ze świeżych liści lub okłady z białego soku, który wydziela.

Użycie: 


Skutecznie z trądzikiem, wysypkami i plamkami radzi sobie rozcieńczony w przegotowanej wodzie napar z mniszka lekarskiego. Aby go przygotować na litr wody wrzucamy 50 gram rozdrobnionego ziela z korzeniami. Całość gotujemy pod przykryciem, a po 2 minutach od zagotowania naparu z mlecza odstawiamy go w celu nasiąknięcia wodą na 10 minut. Tak powstały napar pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki natomiast rozcieńczony w gorącej wodzie napar możemy wykorzystać właśnie w celu przemywania twarzy z trądzikiem, wysypką czy plamkami.


ŹRÓDŁO: EXPERTO 24 / PLANTS GALLERY / BIALCZYNSKI
   

Kolendra 


Oprócz walki z wypryskami skutecznie radzi sobie również z detoksykacją wątroby i przyrostem masy ciała. Olejki zawarte w kolendrze nadają jej właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, które pomagają leczyć pleśniawki w jamie ustnej i odświeżać oddech, a także są korzystne w leczeniu egzemy, grzybic skóry i jej suchości. Natomiast sam sok z liści kolendry zawiera żelazo oraz witaminy A, B1, B2 oraz C i jest uznawany za wspaniały dla skóry.

Użycie: 


Napar z kolendry stosowany jest przy łojotoku i trądziku do przemywania skóry. W celu jego wykonania łyżkę suchego ziela lub owoców zalej szklanką wrzątku i odstaw na około pół godziny. Po tym czasie odcedź napar i stosuj jako tonik do przemywania skóry.

ŹRÓDŁO: JOGOHOLICZKA / DOMOWY ZIELNIK / PRZEPISY MAGAZYN - KUCHNIA
    
__________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA