środa, czerwca 22, 2016

"BÓL ZA BÓL" | JENNY HAN, SIOBHAN VIVIAN

Witajcie,


Zemsta. Każdy wie czym jest ale nie każdy doświadczył jej na własnej skórze. Kiedy ktoś nas zrani, upokorzy lub na kimś się zawiedziemy, często towarzyszy nam uczucie chęci zemsty, kiedy chcemy odpłacić pięknym za nadobne i sprawić by oni czuli to samo. Udowodnić sobie i innym, że jest się lepszym. Nie każdego jednak na nią stać. Nie każdy jest mściwy. To właśnie zemsta jest głównym motywem w książce "Ból za ból", w której główne bohaterki łączą siły by wspólnie wymierzyć sprawiedliwość osobą, które je zraniły.

Autor: Jenny Han, Siobhan Vivian
Tytuł: "Ból za ból”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 15.06.2016
Liczba stron: 400
Kategoria: literatura młodzieżowa


FABUŁA


"Ból za ból" to książka, która opowiada o losach trzech dziewczyn Mary, Lili i Kat. Pierwsza w dzieciństwie miała nadwagę lecz teraz nie przypomina już siebie z tamtych czasów - jest piękna i szczupła. Druga ma azjatyckie rysy twarzy , a jej życie wydaje się być idealne. Jest piękna, bogata i ma wszystko pieniądze, rodzinę i przyjaciół. Mimo wszystko jednak z jej perspektywy nie wszystko jest takie idealne jakim mogłoby się wydawać. Trzecia natomiast to dziewczyna, która została mocno zraniona co złamało jej serce. Wspólnie łączą siły i planują zemstę. Razem dokładnie obmyślają jak się odegrać na tych którzy je zranili. Choć z początku ich pomysły wydają się być niegroźne to jednak z biegiem czasu "machina" zaczyna nabierać rozpędu, wszystko zaczyna się rozkręcać, a ich zemsta ewidentnie zaczyna wymykać się spod kontroli.


Zacznę od tego, że bardzo trudno jest napisać recenzję wciągającej książki, bo chciałoby się napisać dosłownie wszystko. Wszystko jest ważne i wszystko chciałoby się od razu opowiedzieć. Niestety trzeba się jednak sporo hamować żeby przez jedną recenzję nie zdradzić Wam "tajemnicy" całej książki. Ja recenzję piszę na 2, a nawet 3 etapy. W pierwszej wersji opis i recenzja są u mnie naprawdę bardzo rozwlekłe, bo mam tendencję do rozpisywania się. I tak ta pierwotna recenzja przechodzi przez kolejne etapy i zostaje stosownie skrócona do momentu, który widzicie podczas publikacji na blogu. 

MOJA OPINIA


Musze przyznać, że książkę czyta się rewelacyjnie, szybko, z zaangażowaniem i zaciekawieniem. To mieszanina wielu emocji ale i elementów napięcia, tajemnicy, akcji i grozy. Przy lekturze tej książki zdecydowanie nie można się nudzić bo bez problemu wręcz wsiąkamy w każdą stronę. Książka napisana jest naprawdę bardzo dobrze, tak, że w pewnym momencie zmieniają się nasze dotychczasowe obiekty współczucia i nienawiści. Tym samym zaczynamy współczuć tym których jeszcze niedawno nienawidziliśmy i nienawidzimy tych, którym chwilę temu współczuliśmy. Co ciekawe dopiero wtedy zaczynamy dostrzegać wszystkie do tej pory skrywane fakty, i zaczynamy coraz bardziej zagłębiać się w strukturę i wnętrze bohaterów.


Podoba mi się również to, że w książce każda z dziewczyn po każdym rozdziale staje się narratorką. Dzięki takiemu zabiegowi możemy jeszcze lepiej wczuć się w życie każdej z dziewczyn. Możemy lepiej poznać ich życie ale i odczucia oraz emocje jakie nimi rządzą. 

Książka tradycyjnie kończy się w kulminacyjnym momencie, w którym aż wyrywamy się, aby poznać dalsze losy bohaterek. Tyle niewyjaśnionych spraw i emocji, aż proszą, aby wziąć do ręki kolejną część. Niestety na to będziemy musieli jeszcze poczekać.

Bardzo ważne w tej książce są postacie, które z każdą chwilą coraz bardziej i lepiej poznajemy. Zaczynamy jednocześnie czuć do nich sprzeczne emocje. Raz je lubimy i im współczujemy, a za chwilę nas drażnią  i jesteśmy zniesmaczeni ich zachowaniem. To oczywiście momentami nas denerwuje ale jednocześnie sprawia, że chcemy poznać ich kolejną odsłonę. Okładka, do której zawsze się odnoszę przedstawia trzy jak możemy się domyślać tytułowe bohaterki. Okładka jest kolorowa, przykuwająca oko i zachęcająca do przeczytania.


Książka "Ból za ból" dobitnie pokazuje, że zemsta nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Zemsta tylko nas zaślepia i kieruje nas w stronę często tabunu złych decyzji. Opętani chęcią zemsty przestajemy widzieć zgubne konsekwencje naszych decyzji. Każda z dziewczyn została zraniona, każda cierpiała i każda chciała odpłacić się tym samym. Choć staramy się zrozumieć wszystkie emocje jakie nimi kierowały i powody ich decyzji, to nic nie upoważnia nas do tego, aby świadomie i z premedytacją chcieć skrzywdzić drugiego człowieka. Trzeba się dobrze upewnić zanim podejmie się kroki, które niosą za sobą poważne konsekwencje, ponieważ nie zawsze wszystko jest takim jakim się wydaje. Często wystarczy po prostu porozmawiać, dzięki czemu można uniknąć wielu krzywd, ran, bólu i cierpienia.

Krótko mówiąc - książkę zdecydowanie polecam!!


Za możliwość przeczytania "Ból za ból" pragnę podziękować wydawnictwu Feeria Young
Książkę zakupić możecie na stronie EMPIKU._____________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

1 komentarz:

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !