piątek, stycznia 13, 2017

"SAMA SIĘ PROSIŁA" | LOUISE O'NEILL

Witajcie,


Okres dojrzewania i wchodzenia w dorosłość to nie jest łatwy czas. To moment bunty, który sprawia, że popełniamy błędy i niekiedy ładujemy się w kłopoty. Drobnostki mają za zadanie nauczyć nas życia na naszych potknięciach. Niestety zdarzają się też momenty w których nasza głupota (bo inaczej tego nie można nazwać) doprowadza do nieodwracalnych i bardzo poważnych sytuacji czy zdarzeń, które trudno potem przywrócić do normalności.

Autor: Louise O'Neill
Tytuł: "Sama się prosiła”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 11.01.2017
Liczba stron: 344
Kategoria: literatura młodzieżowa


FABUŁA


Główna postacią i narratorką całej książki jest Emma O'Donovan. Piękna i zdecydowanie pewna siebie dziewczyna, którą każdy chciałby znać i z którą każdy chciałby być. To taki typ za którym chłopaki notorycznie oglądają się na korytarzach a znajomość z nią, a nawet same przebywanie w jej towarzystwie powinno być dla tej osoby zaszczytem. Jak to często bywa uwielbienie wśród kolegów nie idzie w parze z rzeczywistym uwielbieniem rówieśniczek. Wszystkie koleżanki uważają ją niestety za dość sporą konkurencję. Jej rodzice są dobrze usytuowanie jednak jej jest mało. Sama nie może przeżyć tego, że nie jest na miejscu swojej przyjaciółki, której mama ma butik z drogimi i pięknymi ubraniami. Złości ją również to, że mimo, że Alison nie jest taka ładna jak ona to ma wszystko to co ona chciałaby mieć, bo wtedy miałaby już wszystko. Sama nie żyje jakoś przesadnie dostatnie ale ze swoją urodą i możliwościami Alison spełniła by chyba wszystkie swoje marzenia.Niestety wystarczy jedna nieszczęsna noc i jej życie całkowicie się zmienia. Jedna impreza całkowicie rujnuje jej świat. To na niej traci panowanie i pojęcie co robi. Przesadza z alkoholem i narkotykami tylko po to, aby pokazać jaka jest fajna. I ta jedna chwila sprawia, że staje się naznaczona. Budzi się u progu swojego domu znaleziona przez rodziców. Krwawi, jest brudna, całkowicie zdezorientowana i zupełnie nie ma pojęcia co się wydarzyło ostatniej nocy. Nagle z popularnej dziewczyny staje się wyśmiewana i obgadywana, a jej życie zmienia się w istny koszmar. Przyjaciół już nie ma, wszyscy milkną, nikt się nie oddzwania i nie odpisuje na smsy. Na domiar złego nagle ktoś dodaje na portal społecznościowy zdjęcia, które całkowicie obdarza ją z kobiecości.


MOJA OPINIA


Emma to egoistka w czystej postaci, którą naprawdę trudno jest polubić. Dla niej nie byli ważni ludzie jako ludzie. Oni stanowili tylko dodatek, aby mogła czuć się jeszcze lepsza i fajniejsza. Przy brzydszych koleżankach była piękniejsza a większy wianuszek chłopców przy niej podkreślał jedynie jakie miała zainteresowanie i wzięcie. Takie przedmiotowe traktowanie ludzi jest straszne i prędzej czy później na pewno odwróci się przeciwko każdemu, kto wyznaje takie wartości.

Trzeba przyznać, że tytuł jest jak najbardziej trafny, co do samej fabuły ponieważ Emma poniekąd rzeczywiście sama się prosiła, żeby dostać właśnie to co ją spotkało. Dobrowolnie przecież wzięła tabletki bez żadnego przymusu tylko po to by zabłysnąć przed znajomymi i pokazać jaka jest fajna i wyluzowana. Sama zatem wyłączając część mózgu odpowiedzialną z logiczne myślenia zażyła narkotyki i doprowadziła do tego co się stało. Tylko czy było warto?Okładka jest mroczna i klimatyczna. Moim zdaniem idealnie dopasowuje się do wnętrza czyli fabuły jaką kryje się na swoich stronach. Patrząc na nią oczekiwałabym właśnie takiego klimatu jaki znalazłam w "Sama się prosiła".

Swoją drogą to przerażające jak jedna chwila może zmienić nasze życie. Jedna chwila nieuwagi, bezmyślności i bach sięgamy dna i jesteśmy bezradni jak małe dziecko. Tylko w tym świecie nie ma matczynego ciepła, które nas uchroni i pocieszy. Jest za to pustka, niezrozumienie, bezsilność i bezradność, z którymi trudno jest sobie poradzić. Nie da się nie zauważyć sposobu w jaki piszę autorka. Nie jest ona lekki i łatwy, patrząc chociażby na opisy z nocy, które są wyjątkowo mroczne, a wręcz obrzydliwe. Myślę, że fabuła książki nie wszystkim przypadnie do gustu bo sięga po tematy bardzo kontrowersyjne. Bezmyślna nastolatka, głupie i nie przemyślane zachowanie, które rodzi poważne konsekwencje. To na pewno nie są łatwe tematy. Niemniej jednak uważam, że po tą książkę powinna sięgnąć każda nastolatka - ku przestrodze. Może dzięki niej  niektóre dziewczyny się zmienią i wiedząc jakie konsekwencje niesie za sobą przeholowanie z narkotykami i alkoholem tego samego błędu co Emma już nie popełnią. Za możliwość przeczytania "Sama się prosiła" bardzo dziękuję wydawnictwu Feeria Young.
Książkę możecie kupić na stronie Empik._____________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

6 komentarzy:

 1. Wiem cos o chwilach, ktore zmieniają życie. Zaraz poszukam
  eBooka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężka tematyka, ale z chęcią bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie, nie jest łatwa ale naprawdę warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !