środa, czerwca 07, 2017

"UWIĘZIONE" | NATASHA PRESTON

Witajcie,


Główną bohaterką jest Summer, która nigdy nie pomyślała, że spotka ją coś takiego co jak dotąd myślała zdarza się tylko w filmach. Mieszka w małym miasteczku, w którym nigdy nic się nie dzieje i w którym wręcz wieje przeraźliwą nudą. Idąc pewnego dnia na imprezę nawet nie przypuszczała, że zostanie porwana i uwięziona w piwnicy z trzema innymi dziewczynami. Bo przecież jak mogłaby pomyśleć, że mogłoby jej się cokolwiek przydarzyć skoro szła tam nie pierwszy raz, a do klubu miała zaledwie kilkanaście kroków. Od tej pory nie była już sobą, nie była już Summer. Otrzymała imię Lily i została zmuszona do rozpoczęcia w pewien sposób nowego życia. Niestety nie było ono usłane różami, a wiązało się jedynie z bólem, strachem i przerażeniem. Tak naprawdę każdy ich dzień był walką o przetrwanie, a sadystyczny Clover zaczynał być coraz bardziej brutalny. Wzbierała w nim złość i dotkliwie karał za każdy choć najmniejszy przejaw nieposłuszeństwa. Na szczęście Summer się nie poddaje i za wszelką cenę chce żyć i uwolnić się z miejsca w którym się znalazła i z całego tego koszmaru, który ją spotkał. Ma o co walczyć bo wie, że czeka na nią kochająca rodzina i chłopak, dzięki czemu ma siłę by walczyć. Niestety nie jest tak łatwo uciec z miejsca, w którym się znalazła tym bardziej kiedy na drodze do jej wolności staje nie tylko sam sadystyczny Clover.

______________________________________________________________________________________________________

Autor: Natasha Preston
Tytuł: "Uwięzione”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 23.05.2017
Liczba stron: 400
Kategoria: literatura młodzieżowa, thriller 
______________________________________________________________________________________________________MOJA OPINIA


Przyznam szczerze, że przeraża mnie cała ta historia i to jak w jednej chwili spokojne i poukładane życie może się w sekundę tak drastycznie i negatywnie zmienić. Co gorsze w dzisiejszych czasach taka historia mogłaby się wydarzyć każdemu. Tak naprawdę każdy z nas tak samo jak Summer  uważa, że takie rzeczy przydarzają się tylko w filmach i nic takiego nie może się nam wydarzyć. Nic bardziej mylnego...


Historia w "Uwięzione" pisana jest z perspektywy trzech głównych postaci w książce, a dodatkowo trzech postaci które porwanie odczuwają i oddają w zupełnie inny sposób i z innej perspektywy. Całą toczącą się akcję możemy oglądać oczami Summer, jej chłopaka Lewisa oraz porywacza Clovera. Wszystkich trzech łączy motyw uwięzienia Summer. Dziewczyna nieustannie myśli o w ucieczce jednak wie w jak chorej i nienormalnej sytuacji się znalazła. W żaden sposób nie chce podporządkować się Cloverowi wie jednak że walka z nim tylko pogorszy całą sytuację. Dlatego właśnie nie walczy i udaje, że się zmieniła przystając na jego warunki, aby zyskać na czasie i czuć się choć odrobinę "bezpieczna".


Warta zauważenia i pokazania jest tutaj właśnie postać Clevera, który zdecydowanie nie jest normalnym facetem. Ma misję wyeliminowania ze świata kobiet, które są brudne i grzeszne. Porywa natomiast kobiety, które są z jego perspektywy idealne do stworzenia perfekcyjnej rodziny. Muszą być niewinne, czyste i młode. W swoim zachowaniu przejawia on dodatkowo dwa typy osobowości. W jednej "swojej odsłonie" jest agresywny, gwałtowny i porywczy, nie znoszący żadnych niedociągnięć innym zaś razem odkrywa się jako postać cicha i spokojna. Nie należy jednak zapominać jak okropnym jest szaleńcem i jak niewiele potrzeba mu aby wybuchnął i aby pokazał swoją agresywną stronę.

Nawet nie potrafię sobie wyobrazić co musieli czuć najbliżsi Summer, kiedy wszystko inne przestaje być ważne a priorytetem staje się jedynie jej uwolnienie. Ile sprzecznych myśli zaczyna pojawiać się w głowie. Walczysz i ciągle masz nadzieję, jednak w pewnym momencie sam zaczynasz się zastanawiać ile w tym jest Twojej winy. Czy mogłeś/łaś cokolwiek zrobić, aby nie dopuścić do tej sytuacji. Takie właśnie odczucia ma Lewis, jej chłopak, który nie może sobie wybaczyć, że nie odprowadził swojej dziewczyny do klubu. Gdy dodatkowo dochodzi do Ciebie ile złych rzeczy może się dziać najbliższej Tobie osobie, bądź czy ona w ogóle żyje można wręcz zwariować od nadmiaru uczuć i emocji.


Jeśli chodzi o okładkę jest mroczna ale na swój sposób interesująca. Różna, buy i te mroczne schody - nie wiem dlaczego ale przyciąga mnie ta okładka i to bardzo. Na pewno sięgnęła bym po tą książkę w księgarni.

Autorka miała dobry pomysł na fabułę, która zdecydowanie przeraża, wzbudza napięcie i wręcz mrozi krew w żyłach. Dzięki temu nie można oderwać się od całej lektury. To naprawdę wciągając i zaskakująca książka, która nie raz zjeży Wam włosy na rękach. Jeśli jesteście gotowi na ciarki na plecach i mrożącą krew w żyłach opowieść koniecznie sięgnijcie po "Uwięzione".

___________________________________________________________________________________________________________

Za możliwość przeczytania "Uwiezione" bardzo dziękuję wydawnictwu Feeria Young.
Książkę możecie kupić na stronie Empik.
_____________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA


1 komentarz:

  1. Bardzo mnie zainteresowała :) Wydaje się to lektura trafiająca idealnie w mój gust :)

    OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !