niedziela, czerwca 21, 2015

"SERIA CROSSA" SYLVIA DAY

seria crossa

Witajcie,


Po serii "50 twarzy Grey'a" autorstwa E.L James, w której się całkowicie zakochałam przyszedł czas na książkę podobną. Jeśli lubicie serię o mrocznym i tajemniczym Christianie Grey'u powinniście równie mocno polubić tajemniczego Giedona Cross'a. Książki są do siebie bardzo podobne, choć dzielą je pewne różnice ale o tym później.

O czym opowiada książka i czy mi się spodobała?


"Dotyk Crossa"

dotyk crossa"Dotyk Crossa" to pierwsza część serii opowiadającej o  historii dwojga skrzywdzonych przez życie ludzi, między którymi rodzi się pożądanie, a później wielka miłość. Głównymi bohaterami są Eva Tramell oraz Gideon Cross. Ona jest 24 - letnią kobietą, która przeprowadziła się z rodzinnego San Diego do Nowego Yorku. Pochodzi z rozbitej rodziny: ojciec jest zwykłym policjantem, natomiast matka wyszła ponownie za mąż za bogatego potentata finansowego Stantona. Obydwojgu zależy na szczęściu córki jednak matka przywiązuje ogromną wagę do stabilności finansowej i dobrego statusu społecznego. Gideon natomiast jest niezwykle przystojnym i charyzmatycznym mężczyzną. Milionerem i właścicielem dużej firmy, w której pracuje Eva. 

Książka rozpoczyna się w momencie, kiedy Eva rozpoczyna pracę w firmie reklamowej Waters Field & Leaman w budynku Crossfire. Już pierwszego dnia spotyka w niej przystojnego Gideona, który tak ją oczarowuje, że zapada jej w pamięć i nie może przestać o nim myśleć. Nie wie wtedy jeszcze, że jest on właścicielem firmy, w której pracuje. Nie jest on raczej subtelny w zdobywaniu kobiety, gdyż od razu daje jej do zrozumienia, że chce spędzić z nią noc. Eva początkowo opiera się tej dość niemoralnej propozycji jednak po czasie ulega wpływowi Gideona. Początkowo łącząca ich wzajemna fascynacja i seks przeradzają się w silne uczucie, ogromne przywiązanie i wielką miłość. Niestety ich związek, choć bardzo pikantny nie jest łatwy gdyż obydwoje mają za sobą bardzo trudne przeżycia w przeszłości, które niestety rzucają im kłody pod nogi. Eva może liczyć na wsparcie swojego przyjaciela Carr'yego, z równie dużym bagażem przeszłości oraz rodziców. Natomiast Gideon mimo, że ma rodzinę i znajomych tak naprawdę wszystkim chce zająć się sam i praktycznie nie dopuszcza do siebie żadnej pomocy, z czym usilnie walczy Eva. Czy uda im się poradzić sobie z przeszłością i nie zniszczyć łączącego ich uczucia?

Wolę się z tobą kłócić, aniołku, niż śmiać z kimkolwiek innym

"Płomień Crossa"


PŁOMIEŃ CROSSA
Druga cześć opowiada dalsze losy związku Evy i Gideona oraz ich zmagania z koszmarami przeszłości. Ich związek przybiera na sile, przez co muszą wspólnie stawić czoła coraz większej ilości problemom oraz zazdrości. Bardzo trudno jest im sobie wzajemnie zaufać. Nie jest to łatwe gdyż Gideon oprócz tego, że jest bardzo zaborczy dodatkowo nie potrafi się otworzyć i wyzbyć się swojej przeszłości. Chce by w ich związku było jak najmniej problemów, przez co ze wszystkim stara się radzić sobie sam chroniąc Evę przed wszelakimi problemami. Niestety zaczyna przez to mieć przed nią coraz więcej tajemnic. Eva bardzo go kocha, chce go wspierać i pomóc mu, jednak te piętrzące się tajemnice stają się dla niej coraz męczące, co powoduje liczne kłótnie. Gideon kocha Eve i nie chcąc jej stracić prosi ukochaną, aby mu zaufała, zaczekała i była cierpliwa. Zgadza się również na wspólną terapię, która ma pomóc im z rozwiązaniem dręczących ich problemów, także tych z przeszłości, które w wielu aspektach mają niszczący wpływ na ich związek. W tej części powracają postacie z przeszłości. Pojawia się była narzeczona Crossa - Corrine, z którą zaczyna on spędzać coraz więcej czasu oraz Nathan, który zagraża życiu Evy. Do czego zdolny jest Gideon i na ile cierpliwa i silna będzie Eva?

-Miłość się kończy. Ludzie potrafią bez niej żyć, dochodzą do siebie po jej utracie. Miłość można stracić i odnaleźć ponownie. Ale w moim przypadku tak nie będzie. Gdybym cię utracił, nie mógłbym żyć, Evo.
Spojrzał na mnie w taki sposób, że zaparło mi dech w piersi.
-Jesteś moją obsesją, aniołku. Jestem od ciebie uzależniony. Jesteś wszystkim, czego kiedykolwiek pragnąłem i potrzebowałem, wszystkim, o czym marzyłem. Jesteś dla mnie całym światem. Żyję i oddycham tobą. Dla ciebie.

"Wyznanie Crossa"


WYZNANIE CROSSA
W trzeciej części "Wyznanie Crossa" związek Evy i Gideona przechodzi wchodzi n kolejny etap. Jest on zdecydowanie bardziej trwały niż w poprzednich częściach. Coraz lepiej radzą sobie w związku i coraz bardziej sobie ufają. Musieli wiele przejść, aby poznać siebie nawzajem i wyzbyć się zazdrości. Mimo tego, że para musi ukrywać swój związek Eva coraz bardziej widzi jak mocno Gideon ją kocha i jak wiele jest w stanie dla niej zrobić. Wpływ na to maja liczne próby, na które go wystawia przez swoją ciągłą niepewność, którą Gideon stara się przezwyciężyć. Gideon staję przez to bardziej ludzki, odchodzi chłód i przedmiotowe traktowanie kobiet, a pojawia się szacunek i przywiązanie. Eva niewątpliwie zmienia go i otwiera, choć nie jest to łatwy proces. Stara się on na każdym kroku udowodnić jej, że jest dla niego wszystkim, że nie potrafi bez niej żyć i zrobiłby dla niej wszystko często w niezrozumiały dla Evy sposób. Priorytetem staje się dla niego również fakt, aby Eva zaczęła dla niego pracować, dzięki czemu miałby ją cały czas przy sobie. Końcówka tej części bardzo mnie zaskoczyła i podobała mi się najbardziej. Nie będę Wam psuć niespodzianki, ale uważam, że naprawdę warto wytrwać do tego momentu.

Kto by się przejmował winem i różami? To każdy potrafi. A pokazać drugiej osobie, że nie możesz bez niej żyć? To się dopiero nazywa romantyzm.

"Wybór Crossa"


WYBÓR CROSSA
W najnowszej części Eva i Gideon wychodzą z ukrycia i ogłaszają całemu światu jak bardzo się kochają. Ich związek nie jest już taki jak wcześniej, a przynajmniej formalnie. Nadal pracują nad sobą, swoim związkiem oraz problemami z przeszłości nie wyzbywając się niestety spięć i kłótni. Jednak widać pomiędzy nimi coraz większe zaufanie. W tej części rozwinął się wątek trójkąta, w który wplatany jest Carry i choć często sam w sobie mnie denerwował to cieszę się, że jego wątek się rozwinął i wyjaśnił. Jak w każdej części tak i w tej miłość Crossa i Evy napotyka wiele problemów chcący zagrozić pokazywanej na każdym kroku naprawdę silnej miłości. Czuje się to jak bardzo Gideon kocha Evę i w pewnym sensie czuje się ból, który czuje GideoPrzyznam się szczerze, że po trzeciej części spodziewałam się czegoś więcej.

W pańskim przypadku kompromis polega na tym, że zawsze musi pan być silny. Od czasu do czasu pan może dźwignąć ciężary, ale też niekiedy pozwalać na to Evie. W małżeństwie nie chodzi o to, czy jest się silną jednostką, ale o to jak silnymi jest się razem. Ważny jest też luksus wspólnego dźwigania ciężaru.

Zacznę od tego, że jak dla mnie trzecia część oraz czwarta powinny mieć zamienione tytuły. Trzecia część bardzie pasuje mi do "Wyboru" natomiast czwarta do "Wyznania". To szczegół, może nieistotny ale takie właśnie odniosłam wrażenie po przeczytaniu najnowszej czwartej części.

Jeśli spodobała Wam się seria o Chrystianie Grey'u i szukacie czegoś podobnego to seria o Gideonie Crossie jest pierwszą po jaką powinniście sięgnąć. Podobnie jak "50 twarzy Grey'a" jest to książka o tematyce erotycznej. Główni bohaterowie są tak samo przystojni, tajemniczy, demoniczni i bajecznie bogaci. Jednak na pewno różni je to że seria Cross'a jest zdecydowanie bardziej odważna, a główny bohater bardziej opiekuńczy. Jest w niej zdecydowanie więcej scen erotycznych i zdecydowanie odważniej napisanych. Czytając książkę ma się w pewnym momencie, że dla pary głównych bohaterów seks jest lekiem na całe zło. Seks jako prezent, seks na rozładowanie emocji, seks na zgodę, seks na udowodnienie swojej miłości seks, seks, seks często brutalny i wręcz zwierzęcy ale również namiętny i romantyczny. Mimo, że opisy są często dokładne i naprawdę odważne nie została przekroczona ta cienka linia między przesadą i wulgarnością. Dzięki czemu książka może naprawdę pobudzić fantazję i stać się niezłym afrodyzjakiem.

Główny bohater jest przystojny, bogaty, seksowny i bardzo dominujący. Obydwoje mają dodatkowo problemy związane ze swoją przeszłością , a chęć zmiany i walka z tymi problemami sprawia, że książka zyskuje dla mnie głębię. Nie jest płytka ale odwołuje się do wielu problemów bardzo ważnych i poważnych, z którymi naprawdę trudno jest sobie poradzić. Molestowanie, gwałt i biseksualizm to główne tematy ukazane w powieści mające wpływ i zmieniające nie tylko głównych bohaterów.

Dodatkowo sama akcja dzieje się bardzo szybko, dzięki czemu sama książkę czyta się bardzo szybko. Nie ma tu miejsca na nudę bo co chwilę dzieje się coś nowego, pojawiają się nowe problemy, z którymi bohaterowie muszą sobie radzić. Książka jest pod każdym względem "pełna". Pełna od emocji, pełna od spięć, problemów, namiętności i oczywiście jak przystało na literaturę erotyczną pełna od seksu. Moim zdaniem książka jest zdecydowanie warta przeczytania. Jeśli miałabym ją przeczytać ponownie bez wahania zrobiłabym to jeszcze raz.

Źródła zdjęć: (1) (2) (3) (4) (5)

Ledwie skończyłam Serię o przystojny Gideonie Crossie, a już zabieram się za kolejna pozycję. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Feeria w moje ręce przedpremierowo trafiła książka "Kochanek z Malty", którą już zaczęłam czytać. Spodziewajcie się zatem już za chwilę kolejnej recenzji.


__________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

5 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu mam ochotę na tą serię i w końcu udało mi się dorwać pierwszą część, więc na pewno w najbliższym czasie zacznę ją czytać bo po recenzji widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie czytam Greya więc chyba i ta seria by mi się spodobała :) Poszukam w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja za tą serię zbieram się już długi czas, ale zawsze wezmę się za inną serię i ta schodzi na boczny tor. :p
  mój blog, hooneyyy

  OdpowiedzUsuń
 4. duzop slyszalam o tej serii. moze sie skusze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja przeczytałam pierwszą część i połowę drugiej i już nie mogłam czytać ani jednego słowa więcej i na to patrzeć w ogóle ;)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !