poniedziałek, czerwca 27, 2016

"MANGO, NIE MÓW NIKOMU" | WENDY MASS

Witajcie,


Dzisiaj nadszedł czas na kolejną recenzję książki od Wydawnictwa Feeria Young. Przyznam szczerze, że każda przesyłka od nich poprawia mi humor na cały dzień. Kiedy przyszła do mnie książka "Mango, nie mów nikomu" przez okładkę w pierwszej chwili pomyślałam, że jest to książka dla dzieci. Przyznam szczerze, że zaciekawiło mnie to. Niestety nie mogłam od razu przysiąść do jej lektury ponieważ byłam jeszcze w trakcie czytania książki "Ból za ból", którą zresztą niedawno Wam recenzowałam. W końcu jednak mogłam przysiąść do niej w wolne popołudnie....

Autor: Wendy Mass
Tytuł: "Mango, nie mów nikomu”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 15.06.2016
Liczba stron: 264
Kategoria: literatura młodzieżowa


FABUŁA


Książka "Mango, nie mów nikomu" jest opowieścią o dziewczynce imieniem Mia, która ma pewną "przypadłość" czy też dar. Mia jest dość wyjątkową dziewczyną ponieważ, wszystkie liczby, a nawet dźwięki widzi w kolorach. Boi się jednak ujawnić swoje umiejętności, ponieważ obawia się, że rówieśnicy mogą zacząć postrzegać ją jak jakieś dziwadło. Mia ma jednak swojego powiernika, którym jest jej kot Mango. To właśnie jemu wszystko mówi, bo to właśnie on przypomina jej jej dziadka. Niestety jej powiernik umiera i dziewczyna musi poradzić sobie ze śmiercią najukochańszego pupila. 

Mia jest porostu trochę inna niż wszyscy i mimo, że jest przezabawną dziewczynką w pewnym momencie jej świat zupełnie się zmienia. Na szczęście nadchodzi czas, w którym dowiaduje się, że są też inni ludzi, którzy tak jak ona również widzą kolory. Dzięki temu zmienia ona swoje nastawienie do samej siebie i zaczyna akceptować to jaka jest i jaki ma dar.


MOJA OPINIA


Moim zdaniem książka "Mango, nie mów nikomu" skierowana jest głównie do młodych czytelników, niemniej jednak jest to uniwersalna opowieść, w której każdy na pewno się odnajdzie. Już od pierwszej strony naszą sympatię budzą w książce bohaterowie, którzy są bardzo barwni, sympatyczni i sprawiają, że mamy ochotę się z nimi zaprzyjaźnić. Książka pokazuje również, że oprócz rodziny i przyjaciół kochać możemy również zwierzęta, które często odkrywają bardzo ważne i znaczące role w naszym życiu, stając się naszymi najlepszymi przyjaciółmi, a nawet członkami rodziny. W książce poruszony jest również temat śmierci najukochańszego zwierzaka, w momencie kiedy umiera kot Mii. Mia jest dzieckiem, a jak wiadomo dzieci zupełnie inaczej przeżywają takie sytuacje i ich odczucia w takich przypadkach są znacznie silniejsze i intensywniejsze. 

Warto jednak pamiętać, że żaden problem nie jest końcem świata. Ze wszystkim problemami można dać sobie radę i to właśnie na stronach książki pokazuje autorka Wendy Mass.  


"Mango, nie mów nikomu" zawiera w sobie dużo humoru, a do tego jest lekka i przyjemna. Pisana jest prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z jej czytaniem Zrozumiałe słownictwo sprawia dodatkowo, że czytanie jest łatwe, proste i przyjemne. To takie czytanie dla relaksu, bez wysiłku i kombinacji.

Książka sama w sobie nie ma tzw. "efektu wow" i wrażenia, że chce się jej jeszcze więcej i więcej. Niemniej jednak czysta się ją bardzo szybko i przyjemnie, choć z lekkim niedosytem. Nie odbiera to oczywiście w żadnym wypadku przyjemności z czytania, niemniej jednak myślę, że lepiej trafi ona do młodszych czytelników. 


Jak już wspomniałam okładka jest bardzo młodzieżowa, a nawet lekko dziecina. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to książka dla jakiejś małej księżniczki czy słodkiej małej dziewczynki, uwielbiającej różowy kolor. Dominują na niej jasne kolory, głównie róż i biel. Znajdziemy na niej kreskówkową postać Mii i jej kota Mango. Okładka jest bardzo ładna i estetyczna, myślę jednak, że bardziej będzie przykuwać oko młodszego grona odbiorców niż tych starszych.

Osobiście lubię raz na jakiś czas czytać właśnie takie lekkie i przyjemne lektury przy których mogę się zrelaksować, rozluźnić i odpocząć. Książka na pewno każdemu poprawi humor, bo oprócz ważnych tematów najdziemy w niej również sporą dawkę  zabawy , humoru i przygody. Zachęcam zatem do przeczytania "Mango, nie mów nikomu" szczególnie tych młodszych ale i starszych czytelników, bo zdecydowanie warto czasami oderwać się od rzeczywistości i znów, choć na chwilę stać się dzieckiem. Jeśli macie wolną chwilkę po ciężkim dniu i chcecie odpocząć koniecznie po nią sięgnijcie.
Za możliwość przeczytania "Mango, nie mów nikomu" pragnę podziękować wydawnictwu Feeria Young
Książkę zakupić możecie na stronie EMPIKU._____________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

3 komentarze:

  1. Może kiedyś skuszę się na nią ;-) W ramach letniego relaksu :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. mam teraz trochę czas to może wezmę się za jakieś czytanie.. póki co wypożyczyłam sobie ostatnią część Crossa :D

    OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !