czwartek, sierpnia 11, 2016

"NAWET O TYM NIE MYŚL" | SARAH MLYNOWSKI

Witajcie,


Na początku musicie wybaczyć mi tą dłuższą nieobecność. Postanowiłam zrobić sobie kilka dni całkowicie offline. Za dużo czasu spędzam przy komputerze, najpierw w pracy potem w domu i te klika dni wytchnienia było mi potrzebne. Tym bardziej, że miałam kilka zaległych spraw do zrobienia. Nadszedł jednak czas, kiedy trzeba wrócić i tym razem nadrobić te kilkudniowe zaległości blogowe. Nie ukrywam, że miło się do Was wraca. Zawsze. Dzisiaj przychodzę do Was z nową książką od Feeria Young. Tym razem dowiemy się jak to jest czytać w myślach, zaciekawiłam Was?


Autor: Sarah Mlynkowski
Tytuł: "Nawet o tym nie myśl”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 03.08.2016
Liczba stron: 328
Kategoria: literatura młodzieżowa


FABUŁA


Historia zaczyna się od codziennego szkolnego dnia, który miał być zwykłym dniem wypełnionym nudnymi lekcjami, śmiechami i rozmowami na przerwach z przyjaciółmi. Jedyną odmianą miały być organizowane tego dnia szczepienia przeciwko grypie. W sumie niby nic nadzwyczajnego uczniowie ustawiają się w kolejce, zostają zaszczepieni i z powrotem wracają na lekcje. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak ten dzień całkowicie zmienił ich życie. Następnego dnia bowiem okazuje się, że wspomniane szczepienie nie było takim zwykłym szczepieniem. Grupka uczniów zauważa, że zaczyna się z nimi dziać coś dziwnego. Zaczynają słyszeć myśli innych osób oraz swoje nawzajem. Wywołuje to u nich dość sprzeczne uczucia.  Z jednej strony podoba im się ich nowa "moc", z drugiej jednak przeraża ich ta cała sytuacja, ponieważ tak do końca nie wiedzą co się z nimi stało. Sama możliwość słyszenia głosów innych jest niewątpliwie przydatna pozwala dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy czy chociażby ściągać na klasówkach. Jednak kiedy ma się pewne sekrety, które chce się ukryć przed innymi to sytuacja robi się nieciekawa. Kiedy zaczynasz słyszeć co tak naprawdę myślą o Tobie inni, przyjaciele, chłopak i rodzina to nie zawsze to co usłyszymy może nam się spodobać, a dodatkowo sprawić nam przykrość. Kiedy jednak dodatkowo bliskie nam osoby, przyjaciele usłyszą nasze myśli to wszystko to doprowadzić może do totalnej katastrofy. Wiedza, którą wzajemnie zdobywają wywraca ich życie do góry nogami.


MOJA OPINIA


"Nawet o tym nie myśl" to pierwszy tom serii. Jest to bardzo ciekawa i zabawna opowieść. To takie spojrzenie na typową szkolną młodzież i szkolne miłości, relacje oraz przyjaźnie. Na stronach książki poznajemy ich charaktery i upodobania, wiemy także jakie zachodzą pomiędzy nimi relacje. Jednak przez jeden z pozoru zwykły dzień przewartościowuje się ich życie i zmienia spojrzenie na świat i życie.

Książka pisana jest prostym i zrozumiałym językiem, który pozwala łatwo wciągnąć się w fabułę. Podoba mi się zastosowany w książce zabieg, dzięki któremu nie mamy problemów z odróżnieniem myśli bohaterów od wypowiadanych zdań. Myśli w książce oznaczone są kursywą.


Cała fabuła kręci się głównie na nowej zdolności uczniów, choć żadne z nich nie wie skąd wzięła się u nich ta zdolność. Nie do końca także wiedzą jak z tej "mocy" umiejętnie i mądrze korzystać. Nowa umiejętność wiele im daje, bo dzięki niej mogę lepiej poznać ludzi, z którymi do tej pory mieli styczność. Bez problemu odkrywają kłamstwa innych i poznają kim naprawdę są ich przyjaciele. Niestety jak to często bywa ich dar jest dla nich również przekleństwem, bo przez niego tracą swoją prywatność. Tak jak oni odkryli tajemnice innych tak teraz inni w ten sam sposób dowiadują się o ich problemach, związkach, używkach, ambicjach, nałogach i fascynacjach. Nie jest to łatwe, kiedy ludzie poznają wszystko to co do tej pory próbowaliśmy szczelnie ukrywać. Co ciekawe oprócz swoich myśli poznają również myśli dorosłych w tym swoich rodziców. Poznają kłopoty jakie mają, ich myśli, osady ale i fantazje co dla młodego człowieka nierzadko bywa szokujące.

Bardzo podoba mi się pomysł na książkę. Myślę, że czytanie w myślach naprawdę jest fascynujące.. Podejrzewam, że każdy z nas nie raz chciał poznać myśli drugiej osoby szczególnie, kiedy ze słów nie możemy nic wywnioskować. Samą książkę czyta się przez to naprawdę świetnie. Myślę, że daje ona też trochę do myślenia, abyśmy zastanowili się nad tym co tak naprawdę sądzimy i myślimy o innych ludziach. Bo to jak ich postrzegamy może być tak naprawdę tylko częścią całości.

"Nawet o tym nie myśl" to naprawdę bardzo ciekawa książka przy której nie będziecie się nudzić. To taka trochę magiczna opowieść, w której za sprawą szczypty magii możemy wgryźć się w myśli innych osób. Teraz to takie trochę myślenie na głos.Za możliwość przeczytania "Nawet o tym nie myśl" pragnę podziękować wydawnictwu Feeria Young
Książkę zakupić możecie na stronie EMPIKU.


__________________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !