poniedziałek, lutego 20, 2017

"POD PRESJĄ" | MICHELLE FALKOFF

Michelle Falkoff

Witajcie,


Główną bohaterką książki „Pod presją” autorstwa Michelle Falkoff jest Kara. Jest typem prymuski, która we wszystkim musi być najlepsza, przez co żyje w ciągłym stresie.  Obecnie podchodzi do bardzo ważnego w jej życiu egzaminu, który ma dla niej bardzo duże znaczenie.  Wie, że jest bardzo dobrze przygotowana jednak olbrzymi stres sprawia, że wszystko zaczyna się zmieniać w potworny atak paniki, który zaprzepaścić może dosłownie wszystko. Kara nie potrafi poradzić sobie z cała tą sytuacją. Zbyt duża presja i zbyt duże wymagania na niej ciążą.  Zawsze była perfekcyjna i wszystko robiła perfekcyjnie i tak musi być nadal, ponieważ bez tego egzaminu nie dostanie się na studia. Co ważne musi zdać go z bardzo dobrymi notami w innym wypadku wszystko zaprzepaści. W tym momencie na wszystkie jej problemy przychodzi najgorsze rozwiązanie. Jej nowa przyjaciółka Alex proponuje jej żeby spróbowała najnowszego leku na koncentrację. I niestety mimo, ze Kara nie jest, co do leku do końca przekonana to wie, że w tym momencie jest to jej jedyna szansa na zdanie egzaminu, a przynajmniej tak jej się wydaje. Niestety każda decyzja niesie za sobą jakieś konsekwencje. Decyduje się kupić ten lek i w momencie, kiedy go kupuje ktoś robi jej zdjęci i zaczyna ją nim szantażować.
______________________________________________________________________________________________________

Autor: Michelle Falkoff
Tytuł: "Pod presją”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 15.02.2017
Liczba stron: 320
Kategoria: literatura młodzieżowa
______________________________________________________________________________________________________


Michelle Falkoff


MOJA OPINIA


Książka ewidentnie pokazuje, że nie ma na świecie ludzi idealnych. Są ludzie, którzy na pozór wydają się idealni i perfekcyjni, jednak to tylko złudzenie, bo naprawdę jeszcze się taki nie urodził, co by był czysty jak łza i żadnych wad czy niedoskonałości nie posiadał. Myślę, że temat sam w sobie jest bliski każdemu. Wielu z nas przechodziło, bowiem przez taki bardzo ważny okres w swoim życiu, kiedy chcieli być idealni i perfekcyjny a wszystko tylko nas stresowało i denerwowało, szczególnie każde słowo skierowane w naszą stronę.  Dodatkowa presja narzucona przez siebie i innych tylko pogarszała sytuację i potęgowała uczucie paniki i pętli, w którą zaczynamy sami wpadać.

Podoba mi się sposób pisania Michelle Falkoff. Tak samo jak w przypadku „Playlist for the dead” jest lekki i bardzo przyjemny. Dzięki czemu i tą pozycję czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Co ważne autorka na stronach książki po raz kolejny porusza wiele problemów, z którymi muszą poradzić sobie bohaterowie, czyli nastolatki. Zaczynając od prostych spraw związanych z cerą poprzez problemy z rodzicami czy pierwszymi zauroczeniami, a kończąc na uzależnieniach często bardzo poważnych. Co ważne każda decyzja rodzi pewne konsekwencje ale warto też pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia

Michelle Falkoff


Książka przypomina trochę kryminały, w których jednym z głównych wątków jest szantaż i tajemnica z nim związana. I tak jest w "Pod presją". Kara musi odkryć tożsamość osoby, która zna jej tajemnicę.  Z biegiem czasu poznaje nowych kolegów, którzy mają taki sam problem jak ona i wspólnie starają się rozwikłać tą zagadkę. Bardzo podoba mi się ten wątek, ponieważ lubię takie kryminalistyczne pozycje tym bardziej, że nie do końca udało mi się odgadnąć, kto był wspomnianym szantażystą.

Główna bohaterka początkowo nie zyskuje sympatii czytelnika. Jest właśnie taką Panią perfekcyjną, która jest w stanie zaprzepaścić przyjaźń dla chociażby problemów z cerą. Przez to  miedzy innymi początkowo mamy jej dosłownie dosyć.  Musimy jednak mieć na uwadze, że Kara była pod ogromną presją, która odczuwała dosłownie z każdej strony i w każdej chwili. Musiała być idealna dla rodziców, a w szkole czekała na nią tylko rywalizacja z kolegami i koleżankami w byciu najlepszą i idealną. Postać Kary wywołała we mnie sporo negatywnych emocji, jednak w miarę rozwoju zdarzeń jej charakter ulegał zmianie, co zdecydowanie podziałało na jej korzyść. 

Bardzo podoba mi się niebieskość okładki tej książki. Co zabawne w podobnej tonacji kolorystycznej była ostatnia książka autorki „Playlist for the dead”. Bardzo lubię kolor niebieski, więc z pewnością ta pozycja zainteresowała by mnie na sklepowej półce. Jest bardzo estetyczna i interesująca.

Myślę, że "Pod presją" to książka, którą powinien przeczytać każdy nastolatek. Dzięki niej każdy z nich dowie się, że nie musi być zawsze idealny, że każdemu należy się chwila słabości oraz co najważniejsze, że żadne używki w niczym nie pomogą i na pewno nie rozwiążą żadnego problemu. 

Michelle Falkoff

___________________________________________________________________________________________________________

Za możliwość przeczytania "Pod presją" bardzo dziękuję wydawnictwu Feeria Young.
Książkę możecie kupić na stronie Empik.


_____________________________________________
POZDRAWIAM KATARZYNA

2 komentarze:

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !