niedziela, kwietnia 23, 2017

"WYMYŚLIŁAM CIĘ" | FRANCESCA ZAPPIA

FRANCESCA ZAPPIA

Witajcie,


Główną bohaterką jest maturzystka Alex, która choruje na schizofrenię. Przez swoją chorobę nigdy nie ma 100 % pewności czy to, co widzi jest realne czy to kolejna halucynacja. W nowym liceum stara się ukrywać swoje zaburzenia. Kiedy jednak poznaje Milesa nie może sama uwierzyć w to, co ją spotkało. Nie może uwierzyć, że to "ten" chłopak w dodatku z "tymi" oczami, których nigdy by z innymi nie pomyliła. Kiedy była mała właściciel niewyobrażalnie niebieskich oczu pomógł jej w sklepie uwolnić homara z akwarium. Niestety, kiedy uwalniała homara okazało się, ze niebieskookiego nikt nigdy nie widział, a wszystko to sama sobie wymyśliła. Dlatego też nie jest pewna czy Miles istnieje naprawdę czy to tylko kolejny wytwór jej chorej wyobraźni. Na szczęście ich wzajemne dogryzanie sobie z czasem zmienia się w miłość i dziewczyna zakochuje się w Milesie. Tylko czy Alex może być tak w stu procentach pewna, że Miles istnieje? Bo jak można być czegokolwiek pewnym, kiedy nie ufa się nawet samej sobie?

______________________________________________________________________________________________________

Autor: Francesca Zappia
Tytuł: "Wymyśliłam Cię”
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 11.04.2017
Liczba stron: 384
Kategoria: literatura młodzieżowa
______________________________________________________________________________________________________

FRANCESCA ZAPPIA

MOJA OPINIA


Zacznę od okładki. Przyznam, że idealnie wpasowała się w obecny klimat i to, co widzę obecnie za oknem. Niebieskie kolory, parasolka i lekko mroczny klimat idealnie spasowały się z ciemną, zimną, ponurą i deszczową pogodą panującą za oknem, co tylko podsyca to, co czeka na nas w środku.

Nigdy wcześniej nie miałam styczności z tematem schizofrenii. Jedynie jakieś pojedyncze epizody w serialach medycznych. Poza tym nigdy tak naprawdę nie poznałam tematu związanego z tą chorobą i zagadnień z nią związanych. Z tego powodu trochę obawiałam się tej książki. Na szczęście jakże mylne było moje myślenie i moje obawy, bo książka okazała się naprawdę rewelacyjna.

Cała fabuła jest naprawdę bardzo ciekawie skonstruowana. Pokazuje normalne, prawdziwe życie nastolatki i jej prawdziwą walkę z ciężka choroba. Alex jest prawdziwą nastolatką z krwi i kości, a nie jakąś fantastyczna bohaterką, co lepiej pozwala nam ja zrozumieć i w pewien sposób odnaleźć się w jej życiu. To Prawdziwa nastolatka, która stara się nauczyć normalnie żyć. W głębi serca pragnie być normalną, mieć chłopaka i prawdziwych przyjaciół, nie tylko tych wymyślonych. I pewnego dnia udaje jej się spotkać miłość, co wydaje jej się początkowo wręcz niemożliwym. W pierwszej chwili chce ją odrzucić. Boi się również, że nie uda jej się poradzić sobie z tymi emocjami i uczuciem. Dlatego też w pierwszej kolejności chce ją odrzucić, jednak w końcu ulega temu uczuciu.

FRANCESCA ZAPPIA

„Wymyśliłam Cię” jest taką wybuchową mieszanką. To (co mogłoby się wydawać dziwne) bardzo dobre połączenie młodzieżowego świata nastolatki z silnymi lekami i zakładami psychiatrycznymi. Alex z cały się stara się te dwa światy połączyć i żyć normalnie. Nie chce poddać się leczeniu, bo to oznaczałoby rezygnację przez nią właśnie z tej normalności, o która tak bardzo walczy. Ze wszystkich sił stara się nie tyle walczyć z chorobą, a nauczyć się z nią żyć. Bo choroba niestety nie zniknie samoistnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na szczęście Alex jest w stanie w pewien sposób o niej zapomnieć i chyba wie, w jaki sposób odróżniać halucynacje od rzeczywistości.

Uwielbia fotografować, dlatego spodobał mi się sposób na odróżnianie rzeczywistości od wytworu choroby. Ten sposób pozwalał Alex kontrolować chorobę. Mowa właśnie o fotografii. Dzięki fotografowaniu otoczenia, każda podejrzana rzecz zostawała uwieczniona na fotografii, dzięki czemu później można było potwierdzić, czy naprawdę istniała. Podobał mi się również ten wisielczy humor głównej bohaterki i taki dystans do samej siebie. To jak autorka wykreowała postać Alex jest naprawdę rewelacyjne. Mimo, że jest w pewien sposób odrzucona przez społeczeństwo to jest bardzo pozytywna postacią. Nie zamyka się w sobie i nie płacze całymi dniami nad swoim losem ale każdego dnia stara się walczyć. Dzięki temu pokazuje wszystkim, że rzeczy trudne są po prostu trudne, a nie niemożliwe.  Dla nas samych tak książka tez jest pewnego rodzaju zagadką. Sami nie możemy być do końca pewni czy opisywane sceny dzieją się naprawdę.  To w pewien sposób widzenie świata okiem Alex, okiem osoby chorej.

„Wymyśliłam Cie” to pełnowartościowa książka pod każdym względem warta przeczytania. Oprócz tego, że jest zaskakująca to dodatkowo wzbudza w nas wiele emocji. Choć młodzieżowa to jest to bardzo głęboka książka z przesłaniem, które każdy powinien na własnej skórze poznać i odnaleźć. 

FRANCESCA ZAPPIA

___________________________________________________________________________________________________________

Za możliwość przeczytania "Wymyśliłam Cię" bardzo dziękuję wydawnictwu Feeria Young.
Książkę możecie kupić na stronie Empik.
1 komentarz:

  1. Nie czytałam tej książki, ale gustuje w innej literaturze :)

    OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiadać na komentarze bezpośrednio pod postami ;)
Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Będzie mi miło jeśli zaobserwujesz - daj znać a się odwdzięczę !